dc.abstract.enThe paper describes the various trends of Hussitism: Utraquists, Taborites, Orebites -Orphans and Picards. It presents their doctrines, ideologies, military forces and leaders, and the general outlines of their history. It also presents the relationship between the different factions creating a comparative picture of the forces of the Hussite revolution in Bohemia. The individual chapters present the Hussite factions, starting with the largest and ending with the smallest one.pl
dc.abstract.plPraca opisuje różne nurty husytyzmu: kalikstynów, taborytów, orebitów-sierotki i pikardów. Prezentuje Ich doktryny, ideologie, siły militarne i przywódców, oraz ogólnie nakreśla dzieje. prezentuje także wzajemne stosunki tworząc porównawczy obraz sił rewolucji Husyckiej w Czechach. W kolejnych rozdziałach przedstawia frakcje husyckie, rozpoczynając od największej, kończąc na najmniejszej.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorHryszko, Rafał - 128356 pl
dc.contributor.authorKulicki, Rafałpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WH3pl
dc.contributor.reviewerHryszko, Rafał - 128356 pl
dc.contributor.reviewerMruk, Wojciech - 130801 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T02:56:00Z
dc.date.available2020-07-27T02:56:00Z
dc.date.submitted2016-10-11pl
dc.fieldofstudyantropologia historycznapl
dc.identifier.apddiploma-110241-181984pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/216250
dc.subject.enHussites, Utraquists, Taborites, Orebites, Picards,pl
dc.subject.plhusyci, taboryci, kalikstyni, orebici, pikardowie,pl
dc.titleRóżnice ideowe i frakcje wśród husytów (od wybuchu rewolucji husyckiej do bitwy pod Lipanami, 1419-1435)pl
dc.title.alternativeIdeological differences and factions among the Hussites (since the outbreak of the Hussite revolution the battle of Lipany , 1419-1435)pl
Wydział Historyczny
obszar nauk humanistycznych
Hryszko, Rafał - 128356
Kulicki, Rafał
UJK/WH3
Hryszko, Rafał - 128356
Mruk, Wojciech - 130801
2020-07-27T02:56:00Z
2020-07-27T02:56:00Z
2016-10-11
antropologia historyczna
diploma-110241-181984
Hussites, Utraquists, Taborites, Orebites, Picards,
husyci, taboryci, kalikstyni, orebici, pikardowie,