Konkubinat w prawie polskim i kościelnym

dc.abstract.enMaster's thesis describes the theme of cohabiting in the two legal systems: according to Polish law, and Church law. The first chapter presents the story of cohabiting ranging from the Roman Empire. The second part of the chapter deals with cohabiting in the history of the Polish State, since its inception until modern times. In the second chapter the concept of cohabiting is presented in the Polish legal system and legal arrangements, inter alia, the scope of the law of succession, family and criminal law. The final chapter discusses the concept of cohabiting in accordance with the law and teaching of the Catholic Church, both past and present. It also shows the effects of canonical and social life in an informal relationship.pl
dc.abstract.plPraca magisterska opisuje tematykę konkubinatu w ujęciu dwóch systemów prawnych: według prawa polskiego oraz prawa kościelnego. Rozdział pierwszy przedstawia historię konkubinatu począwszy od Cesarstwa Rzymskiego. Druga część rozdziału dotyczy konkubinatu w historii państwa polskiego, od jego powstania aż do czasów współczesnych. W rozdziale drugim zaprezentowano pojęcie konkubinatu w polskim systemie prawnym oraz rozwiązania prawne, między innymi z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego oraz karnego. Ostatni rozdział omawia pojęcie konkubinatu według prawa i nauczania Kościoła Katolickiego, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Przedstawiono w nim również skutki kanoniczne oraz społeczne życia w związku nieformalnym.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorZarzycki, Zdzisław - 132869 pl
dc.contributor.authorMycek, Ewelinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerUruszczak, Wacław - 132490 pl
dc.contributor.reviewerZarzycki, Zdzisław - 132869 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T04:36:41Z
dc.date.available2020-07-25T04:36:41Z
dc.date.submitted2014-10-07pl
dc.fieldofstudyadministracjapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/199163
dc.subject.encohabitation, the law of the Church, the Polish lawpl
dc.subject.plkonkubinat, prawo Kościoła Katolickiego, prawo polskiepl
dc.titleKonkubinat w prawie polskim i kościelnympl
dc.title.alternativeCohabitation in the Polish law and the law of the Churchpl
Wydział Prawa i Administracji
Zarzycki, Zdzisław - 132869
Mycek, Ewelina
UJK/WPA3
Uruszczak, Wacław - 132490
Zarzycki, Zdzisław - 132869
2020-07-25T04:36:41Z
2020-07-25T04:36:41Z
2014-10-07
administracja
cohabitation, the law of the Church, the Polish law
konkubinat, prawo Kościoła Katolickiego, prawo polskie
Konkubinat w prawie polskim i kościelnym
Cohabitation in the Polish law and the law of the Church

Gdansk
Bialystok