dc.abstract.enThis dissertation has been dedicated to the topic of evolution of the Japanese medieval religious ritual of Manzai into the contemporary comedy entertainment. A number of economic and culture transformations had led elite religious art, which execution was said to ensure a receival of blessing, to the metamorphosis into a stage comedy, popular in the whole Japan. This thesis attempts to find an answer for the question why had the rank of the Manzai art diminished over the centuries, how did the process of evolution leading to a change in the art's function and nature looked like and what were the reasons, for which Manzai had lost his elitism attribute. This dissertation also covers the depiction of the history of Manzai, starting from its cultural and historical roots in VIII century, ending at modern times. A great role of the people such as Tamagoya Entatsu, Hayashi Shōnosuke, Yokoyama Entatsu and Hanabishi Achako in the process of Manzai evolution was also presented.pl
dc.abstract.plPraca poświęcona jest zagadnieniu ewolucji średniowiecznego, japońskiego rytuału religijnego Manzai do współczesnej rozrywki komediowej. Szereg przemian natury ekonomicznej oraz kulturowej spowodował przemianę elitarnej sztuki religijnej, której wykonanie zapewniało otrzymanie błogosławieństwa, w sceniczną rozrywkę komediową popularną w całej Japonii. Poniższa praca skupia się na próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego ranga sztuki manzai na przestrzeni wieków została nadzwyczaj umniejszona, jak wyglądał proces przemian prowadzących do zmiany charakteru i funkcji sztuki oraz jakie były powody dla których manzai utracił atrybut elitarności. Praca zawiera również opis historii sztuki manzai, poczynając od opisu jej historycznych i kulturowych korzeni pochodzących z VIII wieku, skończywszy na czasach współczesnych. Podkreślona została także rola ważniejszych osób mających wpływ na proces przemian - Tamagoya Entatsu, Hayashi Shōnosuke, Yokoyama Entatsu, Hanabishi Achako.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorKamińska, Ewa - 128610 pl
dc.contributor.authorKucia, Radosławpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerBarańska, Dorota - 161752 pl
dc.contributor.reviewerKamińska, Ewa - 128610 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T15:21:03Z
dc.date.available2020-07-24T15:21:03Z
dc.date.submitted2013-07-06pl
dc.fieldofstudystudia dalekowschodniepl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/186867
dc.subject.enManzai, comedy, ritual, Japan, entertainmentpl
dc.subject.plManzai, komedia, rytuał, Japonia, rozrywkapl
dc.titlePrzemiany japońskiej sztuki Manzai: Od średniowiecznego rytuału do współczesnej rozrywki komediowej.pl
dc.title.alternativeMetamorphoses of Japanese art of Manzai: From medieval ritual to the contemporary comedy entertainment.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Kamińska, Ewa - 128610