Prawne aspekty wolontariatu

dc.abstract.enThe main objective of this thesis was to analyse law regulations of vuluntary regulation in polish law system. The master's thesis was the presentation of voluntary regulation and its legal characteristics. The main issue was to represent and define the development of this regulation in polish civil and labour legislation/law. The subject of Chapter I was the definition of volunteer and voluntary service. Within Chapter II the unique connection between volunteer and labour law was analyzed. The subject of Chapter III was the analysis of voluntary work and the beneficiaries of this work. Within next chapters the rules of agreement with volunteer was analyzed. Last chapters describes rights and duties of volunteer and their ex contracto and ex delicto responsibility.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca poświęcona jest zagadnieniu regulacji wolontariatu w prawie polskim. Celem pracy było przedstawienie specyfiki regulacji wolontariatu. Szczególną uwagę poświęcono ukształtowaniu się tej instytucji w systemie prawa pracy oraz prawa cywilnego. W rozdziale pierwszym omówiono pojęcie wolontariatu i wolontariusza. Rozdział drugi przedstawia charakterystykę relacji między wolontariatem a prawem pracy. Następnie dokonano analizy podmiotów na rzecz których może być świadczona praca wolontariusza. W ramach kolejnych rozdziałów przedstawiono zasady zawierania porozumienia z wolontariuszem. Końcowe rozdziału zawierają informacje o prawach i obowiązkach wolontariuszy,jak również kwestie dotyczące ich odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorBaran, Krzysztof - 127214 pl
dc.contributor.authorPietraś, Martynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerBaran, Krzysztof - 127214 pl
dc.contributor.reviewerŚwiątkowski, Andrzej - 132348 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T16:19:17Z
dc.date.available2020-07-26T16:19:17Z
dc.date.submitted2015-09-29pl
dc.fieldofstudyprawopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/206587
dc.subject.envoluntary work, volunteer, non governmental organizationpl
dc.subject.plwolontariat, wolontariusz, organizacja pozarządowapl
dc.titlePrawne aspekty wolontariatupl
dc.title.alternativeLegal aspects of voluntary workpl
Wydział Prawa i Administracji
Baran, Krzysztof - 127214
Pietraś, Martyna
UJK/WPA3
Baran, Krzysztof - 127214
Świątkowski, Andrzej - 132348
2020-07-26T16:19:17Z
2020-07-26T16:19:17Z
2015-09-29
prawo
voluntary work, volunteer, non governmental organization
wolontariat, wolontariusz, organizacja pozarządowa
Prawne aspekty wolontariatu
Legal aspects of voluntary work

Besko
Chandler