Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody

dc.abstract.enThis thesis covers an issue of the Voivode supervisory decisions. These are supervisory means that affect the legality of resolutions (ordinances) issued by local government units. Firstly, the problem of supervision was discussed in the light of local government independence rule. Also, possible supervision criteria were analyzed. The next chapters address the following problems: types and classification of supervisory decisions, subject, premises and terms of their issuance, procedure that precedes their issuance (taking into account the initiation of supervision) and the possibility of appellation to an administrative court.pl
dc.abstract.plPrzedmiotem niniejszej pracy są rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody, czyli środki nadzoru prowadzące do podważenia zgodności z prawem uchwał (zarządzeń) organów jednostek samorządu terytorialnego. Na wstępie przedstawiono problematykę nadzoru w perspektywie zasady samodzielności samorządu terytorialnego oraz przeanalizowano możliwe kryteria nadzoru. W kolejnych rozdziałach zostały omówione: rodzaje rozstrzygnięć nadzorczych wojewody, w tym ich klasyfikacja, przedmiot oraz przesłanki i termin wydania, a także poprzedzające je postępowanie z uwzględnieniem zagadnienia uruchomiania nadzoru, wykonalności rozstrzygnięć nadzorczych i możliwości ich zaskarżenia do sądu administracyjnego.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorMałysa-Sulińska, Katarzyna - 141994 pl
dc.contributor.authorŁuczyńska, Agnieszkapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerMałysa-Sulińska, Katarzyna - 141994 pl
dc.contributor.reviewerSmaga, Marcin - 131941 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T17:01:03Z
dc.date.available2020-07-26T17:01:03Z
dc.date.submitted2015-09-24pl
dc.fieldofstudyadministracjapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/207237
dc.subject.envoivode supervisory decisions, local governmentpl
dc.subject.plrozstrzygnięcia nadzorcze wojewody, samorząd terytorialnypl
dc.titleRozstrzygnięcia nadzorcze wojewodypl
dc.title.alternativeThe Voivode Supervisory Decisionspl
Wydział Prawa i Administracji
Małysa-Sulińska, Katarzyna - 141994
Łuczyńska, Agnieszka
UJK/WPA3
Małysa-Sulińska, Katarzyna - 141994
Smaga, Marcin - 131941
2020-07-26T17:01:03Z
2020-07-26T17:01:03Z
2015-09-24
administracja
voivode supervisory decisions, local government
rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody, samorząd terytorialny
Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody
The Voivode Supervisory Decisions