Ekomarketing produktów dla dzieci

dc.abstract.enThe thesis describes the genesis of eco-marketing and its tools, as well as the phenomenon of greenwashing. The historical and legal context of ecological products in Poland is presented. The market of products for children was described, divided into four basic segments, with particular emphasis on ecologic products, with examples. Moreover, a study was conducted in the form of a diagnostic survey on a sample of 119 people in order to obtain answers to the questions of the environmental awareness of consumers in Poland, what criteria are they used to choose products for children and what is the decisive factor in making purchasing decisions.pl
dc.abstract.plW pracy opisano genezę ekomarketingu i jego narzędzia, zjawisko greenwashingu. Przedstawiono kontekst historyczno-prawny ekologicznych produktów w Polsce. Omówiono rynek artykułów dla dzieci, podzielony na cztery podstawowe segmenty, ze szczególnym uwzględnieniem produktów ekologicznych wraz z przykładami. Ponadto przeprowadzono badanie w postaci sondażu diagnostycznego na próbie 119 osób, aby uzyskać odpowiedzi na pytania jaka jest świadomość ekologiczna konsumentów w Polsce, jakimi kryteriami kierują się przy wyborze produktów dla dzieci i jaki jest decydujący czynnik przy podejmowaniu decyzji zakupowych.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.contributor.advisorSławik, Annapl
dc.contributor.authorZychal-Bętkowska, Kingapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/UJKpl
dc.contributor.reviewerSławik, Annapl
dc.contributor.reviewerMakieła, Zbigniewpl
dc.date.accessioned2022-07-15T21:49:34Z
dc.date.available2022-07-15T21:49:34Z
dc.date.submitted2022-07-15pl
dc.fieldofstudyfinanse i controllingpl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/297288
dc.subject.enchildren – consumer - ecomarketing - marketpl
dc.subject.pldzieci – ekomarketing – konsument – rynekpl
dc.titleEkomarketing produktów dla dziecipl
dc.title.alternativeEcomarketing of products for childrenpl
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Sławik, Anna
Zychal-Bętkowska, Kinga
UJK/UJK
Sławik, Anna
Makieła, Zbigniew
2022-07-15T21:49:34Z
2022-07-15T21:49:34Z
2022-07-15
finanse i controlling
children – consumer - ecomarketing - market
dzieci – ekomarketing – konsument – rynek
Ekomarketing produktów dla dzieci
Ecomarketing of products for children

Lublin

Collections