Współczesny aktywizm feministyczny na aplikacji TikTok

dc.abstract.en.pl
dc.abstract.plTematem niniejszej pracy magisterskiej jest analiza działań feministycznych widocznych w aplikacji TikTok. Głównym celem moich badań było odpowiedzenie na pytanie badawcze „Jak przedstawia się współczesny aktywizm feministyczny w aplikacji TikTok?”. Badania te zostały zrealizowane w ramach teorii nowych ruchów społecznych. Temat pracy został wybrany ze względu na duże znaczenie feminizmu w życiu społecznym. Dzięki ruchom feministycznym możliwe było wyzwolenie się kobiet spod ustalonych przez patriarchat ram- kobiety zyskały możliwość edukacji, pracy zarobkowej czy działań w sferze publicznej. Współcześnie nadal jednak istnieją różnice w postrzeganiu ról kobiet i mężczyzn. Kobiety częściej zajmują się większą częścią obowiązków domowych, częściej spędzają więcej czasu na zajmowanie się potomstwem, ulegają standardom piękna, jakie narzuca im społeczeństwo i nadal spotykają się ze stereotypami czy dyskryminacją ze względu na płeć, często są też ofiarami przemocy seksualnej ze strony mężczyzn. Rozwój mediów pozwolił na nową formę komunikowania się w społeczeństwie i pozwolił kobietom na nagłośnienie swoich obaw oraz postulatów. Jedną z nowo powstałych platform społecznościowych jest TikTok. Jest to aplikacja, która pozwala na nagranie krótkich filmów i często jest wykorzystywana do przekazania swoich opinii czy idei. Ze względu na to, że aplikacja ta zyskała popularność stosunkowo niedawno nie stała się jeszcze przedmiotem wielu badań. Był to jeden z powodów podjęcia przeze mnie tego tematu.W pierwszym rozdziale została krótko opisana historia feminizmu. Pozwoliło to przedstawić zmiany, jakie dokonywały się na przestrzeni lat w społeczeństwie oraz w samym ruchu feministycznym. W tym rozdziale został też opisany feminizm w Polsce, ze względu na to, że badania dotyczyły polskiego TikToka, kontekst historyczny w tym kraju był istotny. Opisane zostały też nowe media, ich historia oraz wpływ na współczesne działania feministyczne.Drugi rozdział dotyczy metodologii, gdzie w pierwszej kolejności zostało zawarte wyjaśnienie funkcjonowania aplikacji TikTok, oraz opis działania algorytmu. Dalej przedstawiono problem badawczy oraz pytania szczegółowe, na jakie miały odpowiedzieć badania. Później opisane zostały konta trzech badanych użytkowniczek. W rozdziale tym pojawił się też opis książki kodowejW rozdziale trzecim zostały przedstawione wyniki badań własnych. Badania te dzieliły się na badanie treści, gdzie pojawiła się tematyka nagrań, odwołania i forma przekazu oraz badania wizualne, w których filmy zostały wpisane w kategorie „formalne” lub „nieformalne”, w zależności od tego jaki charakter posiadały nagrania.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.contributor.advisorKubica-Heller, Grażyna - 102028 pl
dc.contributor.authorMalisz, Barbarapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerKubica-Heller, Grażyna - 102028 pl
dc.contributor.reviewerStruzik, Justynapl
dc.date.accessioned2023-10-25T22:00:13Z
dc.date.available2023-10-25T22:00:13Z
dc.date.submitted2023-10-23pl
dc.fieldofstudysocjologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/322188
dc.subject.en.pl
dc.subject.plfeminizm, równouprawnienie, TikTok, nowe ruchy społecznepl
dc.titleWspółczesny aktywizm feministyczny na aplikacji TikTokpl
dc.title.alternative.pl
Wydział Filozoficzny
Kubica-Heller, Grażyna - 102028
Malisz, Barbara
UJK/WF5
Kubica-Heller, Grażyna - 102028
Struzik, Justyna
2023-10-25T22:00:13Z
2023-10-25T22:00:13Z
2023-10-23
socjologia
.
feminizm, równouprawnienie, TikTok, nowe ruchy społeczne
Współczesny aktywizm feministyczny na aplikacji TikTok

Lodz