Fenomen gwary śląskiej w Internecie

dc.abstract.enMy master's thesis is about phenomenon of silesian dialect on the Internet. I do my research for confirmation of my thesis about increasing popularity and attractiveness of silesian local dialect on Internet. Instead of this, I want to describe a dispute about charter of silesian local dialect – is it dialect, local dialect or language? There is lots of websites, blogs and fanpages in silesian local dialect, so for my research I chose only one of them. It’s a "Ślōnski suchar na dzisiej" from Facebook. This fanpage has a task to teach silesian local dialec in a funny way those people who are really interested in. What is more, it shows that using silesian local dialect is not embarrassing.pl
dc.abstract.plW pracy magisterskiej podjęłam temat problematyki dialektu śląskiego. Główne badania mają na celu potwierdzić tezę o rosnącej popularności i atrakcyjności tej gwary po zaistnieniu w Internecie. Oprócz zweryfikowania głównej tezy, staram się również opisać kwestie sporu o sam status "śląskiej godki" - czy jest to dialekt, gwara czy może już możemy mówić o powstaniu śląskiego języka. Z uwagi na wielość stron, blogów czy fanpage'y prowadzonych "po śląsku", do głównej analizy wyodrębniłam sobie tylko jeden profil, ktory istnieje na portalu społecznościowym Facebook. Tym fanpage'm jest "Ślōnski suchar na dzisiej", który poprzez rozrywkę ma zrzeszać entuzjastów śląskiej mowy, a także edukować zainteresowanych w zakresie śląskiego słownictwa oraz udowadniać, że posługiwanie się gwarą nie jest czymś wstydliwym i nie jest objawem prostactwa, jak kiedyś uważano.Oprócz głównych badań pozwoliłam sobie na skrótowe przedstawienie historii regionu oraz języka, jak i również rozeznanie, jak funkcjonuje on w szeroko pojętych mediach, nie tylko w Internecie.Do analizy posłużyły mi wyniki przeprowadzonej wśród użytkowników fanpage'a ankiety oraz wywiadu z administratorem profilu. Oba badania były konieczne, ponieważ chciałam przedstawić tę kwestię z dwóch perspektyw - dlaczego ktoś postanowił rozpocząć promowanie śląskiej mowy w Internecie, a także dlaczego ludzie się tym interesują i angażują w działalność takich inicjatyw. Temat pracy podjęłam ze względu na swoje korzenie, ale także ze względu na socjologiczny aspekt całej sprawy. Ślązacy są bardzo ciekawą grupą społeczną, a ich historia i historia całego regionu jest bardzo zawiła.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.contributor.advisorNiezgoda, Marian - 130964 pl
dc.contributor.authorWieczorek, Martynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerŚwiątkiewicz-Mośny, Maria - 132346 pl
dc.contributor.reviewerNiezgoda, Marian - 130964 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T05:35:00Z
dc.date.available2020-07-25T05:35:00Z
dc.date.submitted2014-10-28pl
dc.fieldofstudysocjologiapl
dc.fieldofstudykomunikowanie społecznepl
dc.identifier.apddiploma-91902-144141pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/200082
dc.subject.ensilesian, local dialect, fanpage, Silesia, languagepl
dc.subject.plśląski, gwara, fanpage, Śląsk, językpl
dc.titleFenomen gwary śląskiej w Interneciepl
dc.title.alternativePhenomenon of silesian local dialect on Internetpl
Wydział Filozoficzny
Niezgoda, Marian - 130964
Wieczorek, Martyna
UJK/WF5
Świątkiewicz-Mośny, Maria - 132346
Niezgoda, Marian - 130964
2020-07-25T05:35:00Z
2020-07-25T05:35:00Z
2014-10-28
socjologia
komunikowanie społeczne
diploma-91902-144141
silesian, local dialect, fanpage, Silesia, language
śląski, gwara, fanpage, Śląsk, język
Fenomen gwary śląskiej w Internecie
Phenomenon of silesian local dialect on Internet

Mirosov
Vitoria-Gasteiz