gRPC - prezentacja możliwości

dc.abstract.enThe main goal of this thesis was to present the possibilities offered by gRPC technology. It includes both theoretical presentation of aspects of the technology as well as an example of implementation. The thesis also contains a comparison of gRPC with competing technologies.This thesis is divided into four chapters, a summary and a bibliography. The first chapter focuses on the theoretical introduction and general discussion of gRPC. The second chapter provides a thorough technical discussion of the various aspects of the protocol. The third chapter demonstrates a sample implementation of a service and client using gRPC implemented in Java. The fourth chapter presents a comparison of competing technologies. It covers both the theoretical aspect and the presentation of performance tests.pl
dc.abstract.plCelem pracy było przedstawienie możliwości oferowanych przez technologię gRPC. W jej skład wchodzi zarówno teoretyczna prezentacja aspektów technologii jak i przykład implementacji programu ją wykorzystującego. Praca zawiera także porównanie gRPC z technologiami konkurencyjnymi.Niniejsza praca została podzielona na cztery rozdziały, podsumowanie oraz bibliografię. Pierwszy rozdział skupia się na teoretycznym wprowadzeniu oraz ogólnym omówieniu technologii gRPC. Drugi rozdział zawiera dokładne techniczne omówienie poszczególnych aspektów protokołu. Trzeci rozdział demonstruje przykładową implementację serwisu oraz klienta wykorzystującego gRPC zrealizowaną w języku Java. Czwarty rozdział przedstawia porównanie technologii konkurencyjnych. Obejmuje on zarówno aspekt teoretyczny jak i prezentację testów wydajnościowych.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.contributor.advisorOramus, Piotr - 100396 pl