Zbigniew Herbert, notatnik z 1954 roku, edycja

dc.abstract.enThe main focus of the edition of Zbigniew Herbert’s notebook from 1954 is not to display the finished work of the poet, but to present the creative process itself – the notes which, never finished, remain forever suspended in the act of creation. The edition, based on the premises of genetic criticism, reveals the author’s private space – space that is full of literary freedom and provides a window into the abandoned edits of his works, hidden interpretative potential, and significant biographical contexts. Another issue discussed in this work is the notebooks’ lack of literariness as, by principle, they contradict the textual order and resist being published. The lack of linearity, consistent narrative, and clear sense in the notes, as well as the lack of their final form, pose a great challenge for the publishers of notebooks, but also serve to create new ways of considering publications and make it possible to directly experience the dynamic process of creation.pl
dc.abstract.plEdycja notatnika Zbigniewa Herberta z 1954 roku skupia się nie na ukazaniu skończonego dzieła poety, a przedstawieniu samego procesu twórczego, brulionów oraz notatek, które – nigdy niedokończone – na zawsze zastygają w akcie tworzenia. Bazując na założeniach krytyki genetycznej, edycja odsłania prywatną przestrzeń autora, pełną pisarskiej swobody, dostarczającą wgląd w zaniechane redakcje dzieł, ukryte możliwości interpretacyjne i istotne konteksty biograficzne. Praca porusza też kwestię nieliterackości notatników, które z zasady zaprzeczają porządkowi tekstowemu i opierają się publikacji. Brak linearnego charakteru, ostatecznej formy, konsekwentnej narracji i oczywistego sensu notatek stanowi duże wyzwanie dla wydawców notatników, lecz otwiera drogi ku nowym sposobom patrzenia na publikacje oraz umożliwia bezpośrednie doświadczenie dynamiki tworzenia.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorAntoniuk, Mateuszpl
dc.contributor.authorDyga, Alicjapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WP4pl
dc.contributor.reviewerAntoniuk, Mateuszpl
dc.contributor.reviewerJarzyńska, Karinapl
dc.date.accessioned2022-09-23T21:42:00Z
dc.date.available2022-09-23T21:42:00Z
dc.date.submitted2022-09-21pl
dc.fieldofstudyedytorstwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/300092
dc.subject.enZbigniew Herbert, genetic criticism, notebook, notespl
dc.subject.plZbigniew Herbert, krytyka genetyczna, notatnik, notatkipl
dc.titleZbigniew Herbert, notatnik z 1954 roku, edycjapl
dc.title.alternativeZbigniew Herbert, Notebook from 1954, Editionpl
Wydział Polonistyki
obszar nauk humanistycznych
Antoniuk, Mateusz
Dyga, Alicja
UJK/WP4
Antoniuk, Mateusz
Jarzyńska, Karina
2022-09-23T21:42:00Z
2022-09-23T21:42:00Z
2022-09-21
edytorstwo
Zbigniew Herbert, genetic criticism, notebook, notes
Zbigniew Herbert, krytyka genetyczna, notatnik, notatki
Zbigniew Herbert, notatnik z 1954 roku, edycja
Zbigniew Herbert, Notebook from 1954, Edition