Metody łagodzenia bólu porodowego

dc.abstract.enIn my master’s thesis I describe mechanism physiologic labor. I discuss labor pain, and how to pain affect for labor and how consequences cause. Describe pharmacological and not-pharmacological methods mitigation labor, instructions and contraindications for use that methods and efficacy of action. Data were collected on the basis of the questionnaire about satisfaction women from methods mitigation labor. The questionnaire was completed 100 women after physiologic labor. It was 50 women who had anesthetic and 50 ( first group) and 50 women who had chose not- pharmacological methods mitigation labor ( control group). Results show that delivery is longer when women have anesthetic than women who use not- pharmacological methods. Women who stronger feel pain frequently use anesthetic and anesthetic reduce feel pain.pl
dc.abstract.otherPoród uznawany jest, jako jedno z najważniejszych doznań w życiu kobiety i jej rodziny. Daje możliwość przyjścia na świat nowego życia, podtrzymując przy tym ciągłość naszego gatunku. Doznanie to, poprzedzone jest dziewięciomiesięcznym wyczekiwaniem obfitym w liczne przygotowania, nadzieje. Paradoksalnie, jego nieodłącznym elementem jest intensywny ból porodowy, opisywany już przed wiekami, niewyobrażalny dla płci przeciwnej, którego zadaniem jest przystosowanie organizmu kobiety do przyjęcia na świat potomstwa. Rolą współczesnego personelu medycznego jest pomoc rodzącej w osiągnięciu wymarzonego celu, jakim jest powitanie dziecka, na tyle skutecznie, aby wspomnienia o nim towarzyszące resztę życia nie były kojarzone, jako „okropna tortura”, ale przeciwnie, piękne przeżycie. Obowiązkiem pracowników Sali porodowej jest pomoc w doborze najodpowiedniejszej metody, która choć trochę, pomoże znieść ból porodowy rodzącej.Celem pracy jest ocena satysfakcji kobiet z porodu przy zastosowaniu wybranej metody łagodzenia bólu. Praca jest kontynuacją licencjackiej a jej tematyka nie jest przypadkowa. Początkową inspiracją do jej napisania były praktyki, które odbyłam na sali porodowej. Zauważyłam wtedy, że kobiety świadome, stosujące wybraną przez siebie technikę zmniejszającą ból, znacznie lepiej radzą sobie podczas porodu. Ich współpraca z personelem jest pełniejsza, przez co czas porodu ulega skróceniu. Po przyjściu na świat dziecka, kobiety czynnie uczestniczące w porodzie są bardziej usatysfakcjonowane z jego odbycia. Obecnie postanowiłam rozszerzyć tematykę, o opisanie farmakologicznych metod, koncentrując się głównie na znieczuleniu zewnątrzoponowym, ze względu na coraz większą jego dostępność oraz powszechność stosowania.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorHuras, Hubert - 129736 pl
dc.contributor.authorKamuda, Anitapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerGajdosz, Ryszard - 129430 pl
dc.contributor.reviewerHuras, Hubert - 129736 pl
dc.date.accessioned2020-07-21T22:45:29Z
dc.date.available2020-07-21T22:45:29Z
dc.date.submitted2011-10-14pl
dc.fieldofstudypołożnictwopl
dc.identifier.apddiploma-62085-69245pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/175705
dc.subject.endeliwery, labor pain, peridural anaesthesiapl
dc.subject.otherporód, ból porodowy, znieczulenie zewnątrzoponowepl
dc.titleMetody łagodzenia bólu porodowegopl
dc.title.alternativeMethods reduction lobor pain.pl
dc.abstract.otherpl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Huras, Hubert - 129736
Kamuda, Anita
UJK/WNOZ
Gajdosz, Ryszard - 129430
Huras, Hubert - 129736
2020-07-21T22:45:29Z
2020-07-21T22:45:29Z
2011-10-14
położnictwo
diploma-62085-69245
deliwery, labor pain, peridural anaesthesia
dc.subject.otherpl
poród, ból porodowy, znieczulenie zewnątrzoponowe
Metody łagodzenia bólu porodowego
Methods reduction lobor pain.

Bialystok
Busko-Zdrój