dc.abstract.enThis paper describes the level of trust in local government administration on the example of the City of Zamosc. It presents the legal and ethical aspects concerning the activities of local government as well as the accountability and responsibilities of local government employees. The local administration is inherent in the functioning of local communities. The effectiveness of the work of officials and relationships formed on the line officer - supplicant have a ignificant impact on creating a level of trust in local government institutions. The analysis gives a full and clear picture of the perception of the functioning of local government administration in Poland.pl
dc.abstract.plW pracy opisano poziom zaufania do administracji samorządowej na przykładzie Urzędu Miasta Zamość. Przedstawiono aspekty prawne oraz etyczne dotyczące działalności administracji samorządowej jak również odpowiedzialność i zakres obowiązków pracowników samorządowych. Nieodłącznym elementem funkcjonowania społeczności lokalnych jest administracja samorządowa. Efektywność pracy urzędników oraz stosunki tworzące się na linii urzędnik – petent mają znaczący wpływ na kreowanie poziomu zaufania do instytucji samorządowej. Dokonana analiza daje pełny i klarowny obraz postrzegania funkcjonowania administracji samorządowej w Polsce.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorKurleto, Halszka - 127543 pl
dc.contributor.authorPałczyńska, Ewapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerSzopa, Andrzej - 132249 pl
dc.contributor.reviewerKurleto, Halszka - 127543 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T21:08:18Z
dc.date.available2020-07-26T21:08:18Z
dc.date.submitted2016-06-28pl
dc.fieldofstudyzarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimipl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/210867
dc.subject.enLOCAL GOVERNMENT- TRUST LEVEL- LOCAL GOVERNMENT EMPLOYEEpl
dc.subject.plADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA- POZIOM ZAUFANIA- PRACOWNIK SAMORZĄDOWYpl
dc.title"Poziom zaufania do administracji samorządowej na przykładzie Urzędu Miasta Zamość"pl
dc.title.alternative"The level of trust in local government administration on the example of the City of Zamosc"pl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Kurleto, Halszka - 127543
Pałczyńska, Ewa
UJK/WZKS
Szopa, Andrzej - 132249
Kurleto, Halszka - 127543
2020-07-26T21:08:18Z
2020-07-26T21:08:18Z
2016-06-28
zarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimi
LOCAL GOVERNMENT- TRUST LEVEL- LOCAL GOVERNMENT EMPLOYEE
ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA- POZIOM ZAUFANIA- PRACOWNIK SAMORZĄDOWY