2023
journal article
article
dc.abstract.enPo inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku Rosja mierzy się z bezprecedensowymi sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez państwa zachodnie. Od początku wojny UE wprowadziła przeciwko agresorowi dziewięć pakietów sankcyjnych, licząc na wywołanie zawirowań w rosyjskim sektorze finansowy, w obrębie wymiany handlowej, logistyki czy współpracy energetycznej. Obok UE, również USA wprowadziły szereg restrykcji gospodarczych wobec Rosji. W sytuacji obowiązywania i przedłużania zachodnich sankcji gospodarczych możemy spodziewać się, iż wskaźniki makroekonomiczne Federacji Rosyjskiej z roku na rok będą się pogarszać, zaś kraj pogrąży się w wieloletnim kryzysie. W trudnej sytuacji gospodarczej znalazły się najbiedniejsze państwa Kaukazu Południowego oraz Azji Centralnej uzależnione w stopniu krytycznym od rosyjskiego wsparcia ekonomicznego. Niniejszy artykuł analizuje wpływ antyrosyjskich sankcji na społeczno-gospodarczą sytuację Republiki Armenii.
dc.abstract.otherIn 2022, Armenia faced exceptional challenges related to the Covid-19 pandemic and, as a country politically and economically dependent on Russia, in light of Russian military actions in Ukraine. Initially, it was predicted that anti-Rus-sian sanctions would have a negative impact on Armenian migrant workers employed in Russia. However, the Russian migration to Armenia, resulting from Russian aggression in Ukraine and the declaration of mobilization, and its impact on the receiving country’s economic processes were underestimated. Despite ini-tial concerns about destabilization, Armenia’s economy remained stable in 2022. This article analyzes the impact of anti-Russian sanctions on the socio-economic situation of the Republic of Armenia.
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych : Instytut Rosji i Europy Wschodniej
dc.contributor.authorKosowska, Katarzyna - 200792
dc.contributor.authorKosowski, Piotr
dc.date.accession2024-05-24