Language affects climate

journal article
article
dc.abstract.enLanguage not only reflects and cocreates social universes but can also be and is performative regarding the planetary common good, e.g., through international treaties and agreements. This paper investigates the rationale and feasibility of altering the language used by Glasgow Climate Pact to a posthuman mode that addresses the issue of more-than-human inequality by becoming inclusive toward nonhuman actors, and presents a selection of edited excerpts. The main findings state that (1) the language of the Glasgow Climate Pact is inadequate concerning its expected agency, (2) the reasons for this include its anthropocentrism, capitalocentrism and technocentrism, and (3) it is possible to rephrase the Glasgow Climate Pact and similar documents to address the diagnosed problems in a radically inclusive way. This paper represents a starting point for a discussion on the interrelations between climate and language and on the importance of language used by policy documents in the optics of climate action.
dc.abstract.plJęzyk nie tylko odzwierciedla i współtworzy światy społeczne, ale może być i jest performatywny w odniesieniu do wspólnego dobra planetarnego, np. za pośrednictwem traktatów i porozumień międzynarodowych. W artykule zbadano uzasadnienie i wykonalność zmiany języka używanego w Glasgow Climate Pact (efekt COP 26) na posthumanistyczny, uwzględniający kwestię nierówności więcej-niż-ludzkich, włączający podmioty niebędące ludźmi, a także przedstawiono wybór zredagowanych fragmentów. Z głównych ustaleń wynika, że ​​(1) język Glasgow Climate Pact jest nieodpowiedni w odniesieniu do jego oczekiwanej sprawczości, (2) przyczyny tego obejmują jego antropocentryzm, kapitałocentryzm i technocentryzm oraz (3) możliwe jest przeformułowanie Glasgow Climate Pact i podobnych dokumenty mających na celu rozwiązanie zdiagnozowanych problemów w sposób radykalnie inkluzywny. Artykuł ten stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat wzajemnych powiązań między klimatem a językiem oraz na temat znaczenia języka używanego w dokumentach strategicznych w optyce działań na rzecz klimatu.
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej : Instytut Kultury
dc.affiliationSzkoła Doktorska Nauk Społecznych
dc.contributor.authorPałasz, Michał - 105973
dc.contributor.authorPieniążek, Maria
dc.contributor.authorWydra, Jakub - 403535
dc.date.accession2024-05-23
dc.date.accessioned2024-05-28T15:19:05Z
dc.date.available2024-05-28T15:19:05Z
dc.date.issued2024
dc.date.openaccess0
dc.description.accesstimew momencie opublikowania
dc.description.additionalOnline First 2024-05-21. This publication was supported by a grant from the Faculty of Management and Social Communication under the Strategic Programme Excellence Initiative at Jagiellonian University.
dc.description.physical[1-15]
dc.description.sponsorshipidubidub_yes
dc.description.versionostateczna wersja wydawcy
dc.identifier.doi10.1007/s10699-024-09952-1