Obraz normalizacji w prozie Pavla Rankova.

dc.abstract.enThis work is an analysis of Pavol Rankov's novel The Legend of the Tongue. The text is about the situation in the communist Czechoslovak state in the early seventies. The first chapter presents the historical facts, the course and causes of the Prague Spring. The second chapter presents the reality in which citizens found themselves during normalization in the Pavol Rankov’s novel. The activities of the Security Service, the problems of the Church as well as the influence and interest of young people in western rock and roll music and the hippie movement were described. The third chapter presents the extremely different attitudes of two lecturers from Charles University towards the Communist Party of Czechoslovakia, their students and the university. The behavior and attitude of Charles University students to their Alma Mater, to the communist authorities and lecturers were also compared. The fourth chapter presents the influence of the then regime on the decisions, actions and lives of citizens.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca jest analizą powieści Pavla Rankova Legenda o języku. Tekst dotyczy sytuacji panującej w komunistycznym państwie czechosłowackim z początku lat siedemdziesiątych. W pierwszym rozdziale przedstawiono fakty historyczne oraz przebieg Praskiej Wiosny wraz z przyczynami. W rozdziale drugim przedstawiono rzeczywistość, w jakiej znaleźli się obywatele podczas normalizacji w powieści Pavla Rankova. Opisano działania Służby Bezpieczeństwa, problemy Kościoła oraz wpływ i zainteresowanie młodzieży zachodnią muzyką rockandrollową oraz ruchem hipisowskim. W rozdziale trzecim przedstawiono skrajnie różne postawy, dwóch wykładowców Uniwersytetu Karola, względem Komunistycznej Partii Czechosłowacji oraz ich uczniów i uniwersytetu. Porównano także zachowania i stosunek studentów Uniwersytetu Karola do ich Alma Mater, do komunistycznej władzy oraz wykładowców. Rozdział czwarty zajmuje się przedstawieniem wpływu ówczesnego reżimu na decyzje, działania i życie obywateli.pl
dc.affiliationWydział Filologicznypl
filologia słowiańska
Czecholovakia, Prague, The Legend of the Tongue, normalization
Czechosłowacja, Praga, Legenda o języku, normalizacja
Obraz normalizacji w prozie Pavla Rankova.
The image of normalization in the prose of Pavol Rankov