Ansambl : wokół strategii symulatnizmu w operze i literaturze

2023
book section
article
dc.abstract.enThe ensemble, the essence of which is the simultaneous transmission of many, often contrasting, content, seems to be one of the most specific elements of an operatic work. The situation of the ensemble is partly possible to recreate also on the stage of a dramatic theatre, but difficult to obtain in a literary text. Perhaps that is why the ensemble was a certain challenge for writers who tried to transpose it into their own works in various ways. These attempts - of which a few examples will be presented in the paper - had various effects; but the intense desire to simultaneously expose different levels of the literary message - in the manner of an ensemble - is a tendency very easily noticeable in the literature of the late nineteenth and early twentieth centuries, and one of the fundamental impulses of its formal development.
dc.abstract.plAnsambl, którego istotą jest symultaniczność przekazu wielu treści, i to niejednokrotnie treści kontrastujących ze sobą, wydaje się jednym z najbardziej swoistych elementów dzieła operowego. Sytuacja ansamblu jest częściowo możliwa do realizacji również na deskach teatru dramatycznego, ale trudno przekładalna na tekst literacki. Być może dlatego ansambl stanowił pewne wyzwanie dla literatów, którzy na różne sposoby starali się dokonać jego transpozycji na grunt własnej twórczości. Próby te - z których w ramach referatu zostanie zaprezentowanych kilka przykładów - odnosiły różne skutki, ale intensywne pragnienie uzespołowienia elementów przekazu literackiego (zarówno prozatorskiego, jak i poetyckiego) jest tendencją bardzo łatwo zauważalną w literaturze końca XIX i początku XX wieku oraz jednym z zasadniczych impulsów jej formalnego rozwoju.
dc.affiliationWydział Polonistyki : Katedra Komparatystyki Literackiej
dc.contributor.authorPuchalska, Iwona - 131586
dc.contributor.editorLisiecka, Katarzyna
dc.contributor.editorRatajczakowa, Dobrochna
dc.date.accessioned2024-04-26T10:41:18Z
dc.date.available2024-04-26T10:41:18Z
dc.date.issued2023
dc.description.physical19-32
dc.identifier.bookweblinkhttp://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:5677309&fromLocationLink=false&theme=nukat
dc.identifier.eisbn978-83-232-4226-0
dc.identifier.isbn978-83-232-4225-3
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/handle/item/331788
dc.languagepol
dc.language.containerpol
dc.placePoznań
dc.publisherWydawnictwo Naukowe UAM
dc.publisher.ministerialUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dc.rightsDodaję tylko opis bibliograficzny
dc.rights.licenceBez licencji otwartego dostępu
dc.subject.enpolyphony
dc.subject.enmusical and literary relationships of the 19th century
dc.subject.enNorwid Cyprian
dc.subject.enBarańczak Stanisław
dc.subject.enEliot Thomas Stearns
dc.subject.enensamble
dc.subject.ensimultanism
dc.subject.plsymultanizm
dc.subject.plpolifoniczność
dc.subject.plzwiązki muzyczno-literackie XIX w.
dc.subject.plzwiązki muzyczno-literackie XX w.
dc.subject.plNorwid Cyprian
dc.subject.plBarańczak Stanisław
dc.subject.plEliot Thomas Stearns
dc.subject.plansambl
dc.subtypeArticle
dc.titleAnsambl : wokół strategii symulatnizmu w operze i literaturze
dc.title.alternativeEnsamble : the strategy of simultaneity in opera and literature
dc.title.containerTranspozycje stylów opery w dziełach kultury
dc.typeBookSection
symultanizm
polifoniczność
dc.subject.pl
związki muzyczno-literackie XIX w.
dc.subject.pl
związki muzyczno-literackie XX w.
Norwid Cyprian
Barańczak Stanisław
Eliot Thomas Stearns
ansambl