journal article
other report
dc.abstract.enThe National Scientific Conference of Young Researchers (OKNMB) "Contemporary problems and research directions in geography" has for 10 years been a meeting place for young researchers undertaking geographical research. The main objective of the conference is to present the research results of Ph.D.s, postgraduates, and students dealing with issues in geography, spatial management, and related fields. The idea behind the organisation of the first conference was to create a space for the youngest geographers to present their research results to a wider audience, providing an opportunity for constructive criticism that improves the quality of science. The 10-year history of the National Scientific Conference of Young Researchers proves that this premise has been and continues to be fulfilled. Various organisational aspects of the event have changed over the years, but the main assumptions are still the same. Although, for decade, it has been a predominantly doctoral conference, in the coming years an increasing proportion of students will be observed among the participants and the role of OKNMB as a venue for the conference debut will be even greater.pl
dc.abstract.plOgólnopolska Konferencja Naukowa Młodych Badaczy (OKNMB) "Współczesne problemy i kierunki badawcze w geografii" od 10 lat jest miejscem spotkań młodych badaczy podejmujących badania geograficzne. Głównym celem konferencji jest prezentacja wyników badań doktorów, doktorantów i studentów zajmujących się zagadnieniami z zakresu geografii, gospodarki przestrzennej i dziedzin pokrewnych. Ideą przyświecającą organizacji pierwszej konferencji było stworzenie dla najmłodszych geografów przestrzeni do prezentacji wyników badań naukowych szerszemu gronu odbiorców, dającej możliwość zapoznania się z konstruktywną krytyką, podnoszącą jakość nauki. Dziesięcioletnia historia Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Badaczy udowadnia, że to założenie było i nadal jest spełniane. Przez lata zmieniały się różne aspekty organizacyjne tego wydarzenia, lecz główne założenia wciąż są niezmienne. Choć od wielu lat była to konferencja głównie doktorancka, w najbliższych latach wśród uczestników obserwowany będzie coraz większy odsetek studentów, a rola OKNMB jako miejsca „debiutu konferencyjnego” będzie jeszcze większa.pl
dc.affiliationWydział Geografii i Geologii : Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennejpl
dc.contributor.authorFiedeń, Łukasz - 219001 pl
dc.rights.licenceCC-BY
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl*
dc.share.typeotwarte czasopismo
dc.subject.enContemporary problems and research directions in geographypl
dc.subject.enInstitute of Geography and Spatial Managementpl
dc.subject.enKrakówpl
dc.subject.enNational Scientific Conference of Young Researcherspl
dc.subject.enOKNMBpl
dc.subject.plInstytut Geografii i Gospodarki Przestrzennejpl
dc.subject.plKrakówpl
dc.subject.plOgólnopolska Konferencja Naukowa Młodych Badaczypl
dc.subject.plOKNMBpl
dc.subject.plWspółczesne problemy i kierunki badawcze w geografiipl
dc.subtypeOtherReportpl
dc.title10 lat Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych Badaczy "Współczesne problemy i kierunki badawcze w geografii"pl
dc.title.alternative10 years of the National Scientific Conference of Young Researchers "Contemporary problems and research directions in geography"pl
dc.title.journalPrace Geograficznepl
dc.rights.uri*
dc.share.type
otwarte czasopismo
Contemporary problems and research directions in geography
Institute of Geography and Spatial Management
National Scientific Conference of Young Researchers
OKNMB
Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej
Ogólnopolska Konferencja Naukowa Młodych Badaczy
OKNMB
Współczesne problemy i kierunki badawcze w geografii
dc.subtypepl
OtherReport