Zachowania ryzykowne u uczniów gimnazjum

dc.abstract.enSummaryThe main goal of the current thesis is to find out what risky behavior the students of Gimnazjun 9 in Krakow engage in, what are the reasons for these behaviors and what behaviors are the most common. The practical purpose for this work is to establish guidelines for prevention. This paper consists of an opening, an ending and three chapters. The first chapter is an overview of other written work about risky behavior in teens. The second chapter is the methodology of my research and the formulation of the main thesis as well as smaller thesis items. The third chapter is an analysis of my research. According to my research, the predominant risky behavior in the students of Gimnazjum 9 is drinking alcohol. To a lesser degree, it is also smoking cigarettes and drug use. The most important factor in the profile of a subject’s risky behavior is family background. The prevention program for Gimnazjum 9 should: contain a plan to educate the students about alcohol and drugs, be directed as parents as well as students, concentrate on building assertiveness in students and propose an alternative to risky behavior.pl
dc.abstract.plSTRESZCZENIECelem głównym pracy była odpowiedź na pytanie, jakie zachowania ryzykowne podejmują uczniowie Gimnazjum nr 9 im, Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz czym te zachowania są uwarunkowane i jakie ich formy młodzież przejawia najczęściej. Cel praktyczny dotyczył sformułowania wytycznych i rekomendacji dla szkolnego programu profilaktyki tego gimnazjum. Praca składa się z wstępu, zakończenia oraz trzech zasadniczych części-rozdziałów. Pierwszą część stanowi przegląd dostępnych na rynku publikacji poświęconych zachowaniom ryzykownych u młodzieży. Drugi rozdział to opis koncepcji metodologicznej badań własnych wraz z sformułowanym problemem badawczym i problemami szczegółowymi. Trzecia część pracy to analiza wyników badań własnych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że dominującym zachowaniem ryzykownym młodzieży Gimnazjum nr 9 jest picie alkoholu, w mniejszym stopniu palenie papierosów oraz stosowanie środków odurzających. Najważniejszym uwarunkowaniem występowania zachowań ryzykownych jest charakter środowiska rodzinnego uczniów. Program profilaktyki tegoż gimnazjum powinien: obejmować przekazanie uczniom wiedzy o środkach uzależniających, być skierowany także do rodziców, skoncentrować się na rozwijaniu asertywności uczniów oraz proponować alternatywę dla zachowań ryzykownych.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorKusztal, Justyna - 129797 pl
dc.contributor.advisorPalka, Stanisław - 131249 pl
dc.contributor.authorMachulak, Anetapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerKusztal, Justyna - 129797 pl
dc.contributor.reviewerPalka, Stanisław - 131249 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T23:35:35Z
dc.date.available2020-07-24T23:35:35Z
dc.date.submitted2014-06-30pl
dc.fieldofstudypedagogika resocjalizacyjnapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/194569
dc.subject.enrisk behaviors, smoking, alcohol, drugspl
dc.subject.plzachowania ryzykowne, palenie tytoniu, alkohol, narkotykipl
dc.titleZachowania ryzykowne u uczniów gimnazjumpl
dc.title.alternativeRisky behaviour in Gymasium pupilspl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych
Kusztal, Justyna - 129797
Palka, Stanisław - 131249
Machulak, Aneta
UJK/WF5
Kusztal, Justyna - 129797
Palka, Stanisław - 131249
2020-07-24T23:35:35Z
2020-07-24T23:35:35Z
2014-06-30
pedagogika resocjalizacyjna
risk behaviors, smoking, alcohol, drugs
zachowania ryzykowne, palenie tytoniu, alkohol, narkotyki
Zachowania ryzykowne u uczniów gimnazjum
Risky behaviour in Gymasium pupils