Aplikacja do analizy planszy do gry "Wsiąść do Pociągu"

dc.abstract.enFor thousands of years people on Earth have been using all sorts of entertainments for education. From simple forms like drawings on stones, games evolved into advanced technological hybrids of analog and computer. This thesis is focused on a popular game Ticket to Ride: Europe. Since it is a human thing to make mistakes, often at the end of the game points that were to be tracked during the game end up miscounted. For that reason the goal of this work is to create an application, which will analyze the board for them and return final result for each player. To that aim program applies many functions for image processing. Its functionality is based on finding shapes with edge and color detection. There are also graph representation of data and custom implementation of algorithm finding the longest path.Python3 was chosen as a programming language with main use of OpenCV library, containing functions for image processing. Additionally other libraries were employed, such as: numpy, matplotlib, graph-tools and sqlite3 as data base.Thesis consists of 7 chapters. Chapter 1 is to present the main goal of the application. Chapter 2 introduces the topic of board games and rules of the one being the subject of this thesis. Chapter 3 explains some of the areas of image processing and chapter 4 presents available technologies and libraries. Chapter 5 describes implementation of the program, and tests with examples are detailed in chapter 6. Last one, chapter 7 sums the thesis up and reveals perspectives of further development.pl
dc.abstract.plOd tysięcy lat na Ziemi ludzie korzystają z form rozrywki w celach edukacyjnych. Od prostych form rysowania na kamieniu, gry przerodziły się w zaawansowane technologicznie hybrydy analogowo komputerowe. Niniejsza praca skupia się na popularnej grze Wsiąść do Pociągu: Europa. Ponieważ dla człowieka rzeczą naturalną jest popełniać błędy, na koniec rozgrywki często okazuje się, że gracze zapomnieli policzyć wszystkie punkty. Dlatego celem pracy jest stworzenie aplikacji, która za graczy przeanalizuje planszę i zwróci wyniki otrzymane przez każdego z nich. W tym celu dokona wielu operacji przetwarzania obrazu. Jej działanie będzie opierało się o wykrywanie elementów obrazu poprzez detekcję krawędzi oraz analizę kolorów. Pojawi się także reprezentacja grafów i algorytm znajdowania najdłuższej ścieżki.Program napisany został w języku Python3 z wykorzystaniem przede wszystkim biblioteki OpenCV, zawierającej funkcje do przetwarzaniu obrazów. Dodatkowo użyte zostały biblioteki takie jak: numpy, matplotlib, graph-tools oraz sqlite3 jako baza danych.Praca składa się z 7 rozdziałów. Rozdział 1 poświęcony jest ogólnemu zarysowaniu celu pracy. Rozdział 2 wprowadza w temat gier planszowych oraz zasad gry będącej przedmiotem pracy. Rozdział 3 wyjaśnia wybrane zagadnienia przetwarzania obrazu, a rozdział 4 przybliża dostępne technologie i biblioteki. Rozdział 5 przedstawia implementację programu, a testy i przykłady działania opisane zostały w rozdziale 6. Ostatni, 7 rozdział podsumowuje pracę i przedstawia perspektywy dalszego rozwoju.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.contributor.advisorStrug, Barbara - 100344 pl
dc.contributor.authorGóra, Karolinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/UJKpl
dc.contributor.reviewerŚlusarczyk, Grażyna - 132324 pl
dc.contributor.reviewerStrug, Barbara - 100344 pl
dc.date.accessioned2023-07-06T22:11:30Z
dc.date.available2023-07-06T22:11:30Z
dc.date.submitted2023-07-06pl
dc.fieldofstudyinformatyka stosowanapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/314575
dc.subject.enPython, image processing, board games, analysispl
dc.subject.plPython, przetwarzanie obrazów, gry planszowe, analizapl
dc.titleAplikacja do analizy planszy do gry "Wsiąść do Pociągu"pl
dc.title.alternativeApplication for "Ticket to Ride" game board analysispl
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Strug, Barbara - 100344
Góra, Karolina
UJK/UJK
Ślusarczyk, Grażyna - 132324
Strug, Barbara - 100344
2023-07-06T22:11:30Z
2023-07-06T22:11:30Z
2023-07-06
informatyka stosowana
Python, image processing, board games, analysis
Python, przetwarzanie obrazów, gry planszowe, analiza
Aplikacja do analizy planszy do gry "Wsiąść do Pociągu"
Application for "Ticket to Ride" game board analysis

Lodz