Równowaga na rynku. Statyczny model Arrowa-Hurwicza

dc.abstract.enThe main purpose of the work is to present the Arrow-Hurwicz market model. This work is divided into two chapters. The first one is devoted to the Brouwer's fixed-point theorem whose proof is based on the Sperner's Lemma. It also contains properties of the symplex, symplicial and barycentric subdivision. The next one includes a description of the Arrow-Hurwicz model - one of the competitive equilibrium models. In it the definitions and properties such as the utility function, the function of budget constraints and the demand function are introduced. The main result, based on Walras' Law, is proof of the existence of an equilibrium in the market.pl
dc.abstract.plGłównym celem pracy jest zaprezentowanie statycznego modelu Arrowa-Hurwicza równowagi na rynku. Praca została podzielona na dwa rozdziały. Pierwszy jest poświęcony twierdzeniu Brouwera o punkcie stałym, w dowodzie którego zostaje wykorzystany Lemat Spernera. W tej części zostają zawarte także definicje i własności sympleksu, podziału barycentrycznego i symplicjalnego. Drugi rozdział zawiera opis modelu Arrowa-Hurwicza. Wprowadzone zostają definicje i własności funkcji użyteczności, ograniczenia budżetowego i funkcji popytu. Wykorzystując prawo Walrasa oraz prawo niedosytu konsumenta zostaje udowodnione twierdzenie orzekające o istnieniu wektora cen równowagi na rynku.pl
dc.affiliationWydział Matematyki i Informatykipl
dc.contributor.advisorPogoda, Zdzisław - 102033 pl
dc.contributor.authorKlimek, Małgorzatapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WMI2pl
dc.contributor.reviewerTutaj, Edward - 132454 pl
dc.contributor.reviewerPogoda, Zdzisław - 102033 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T08:49:16Z
dc.date.available2020-07-24T08:49:16Z
dc.date.submitted2012-07-18pl
dc.fieldofstudymatematyka finansowapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/180841
dc.subject.enArrow-Hurwicz model, fixed-point, equilibrium, simplex, marketpl
dc.subject.plmodel Arrowa-Hurwicza, punkt stały, równowaga, rynek, symplekspl
dc.titleRównowaga na rynku. Statyczny model Arrowa-Hurwiczapl
dc.title.alternativeAn equilibrium in the market. The Arrow-Hurwicz model.pl
Wydział Matematyki i Informatyki
Pogoda, Zdzisław - 102033
Klimek, Małgorzata
UJK/WMI2
Tutaj, Edward - 132454
Pogoda, Zdzisław - 102033
2020-07-24T08:49:16Z
2020-07-24T08:49:16Z
2012-07-18
matematyka finansowa
Arrow-Hurwicz model, fixed-point, equilibrium, simplex, market
model Arrowa-Hurwicza, punkt stały, równowaga, rynek, sympleks
Równowaga na rynku. Statyczny model Arrowa-Hurwicza
An equilibrium in the market. The Arrow-Hurwicz model.

Gdansk
Ustka