Ochrona zabytków w II Rzeczypospolitej

dc.abstract.enThis master's thesis subject area is the protection of monuments in the Second Polish Republic. It defines the notion of the monument, causes and aims of its protection, showing its place in the state law system, and presents the history of monuments protection in Poland and around the world. Most of all, it presents the situation of the monuments protection in times of Poland being under foreign partition and during the interwar period, which is the essence of this paper. It raises the issues of stock-taking, reconstruction and re-eviction of monuments. It describes and analyses in detail the basic legal acts of the monuments protection in the interwar period Poland, as well as the legal sanctions for offending those laws. Finally, it enumerates and describes institutions dealing with the protection of monuments, both the central and the local ones, as well as their competencies and the problems they had to cope with in the Second Polish Republic, such as financial difficulties and staff deficit in the state conservation service, among other things.pl
dc.abstract.plPraca magisterska o tematyce ochrony zabytków w II Rzeczypospolitej. Definiuje pojęcie zabytku, przyczyny i cele ich ochrony, pokazując jej miejsce w systemie prawa państwowego oraz przedstawia historię ochrony zabytków na świecie i w Polsce, a przede wszystkim sytuację ochrony zabytków pod zaborami i w okresie międzywojennym, co jest istotą tejże pracy. Porusza problematykę inwentaryzacji, rekonstrukcji i rewindykacji zabytków. Szczegółowo opisuje i analizuje podstawowe akty prawne ochrony zabytków w odrodzonej Polsce oraz sankcje prawne za wykroczenia przeciwko nim. Wreszcie wymienia i opisuje organy ochrony zabytków, zarówno te centralne, jak i terenowe oraz ich kompetencje i problemy z jakimi przyszło im się borykać w II Rzeczypospolitej, m. in. problemami finansowymi i deficytem kadrowym w państwowej służbie konserwatorskiej.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorUruszczak, Wacław - 132490 pl