Wiedza rodziców na temat ospy wietrznej.

dc.abstract.enChickenpox is one of the most contagious infectious human diseases. It is an airborne disease which spreads easily. Chickenpox it though as aharmless illness, even one of these 'mandatory' diseases of our childhood. Unfortunately, it not always passes away as easy as it is expected. Complications wchih may occur during course of chickenpox could be dangerous for patients' health.In the first part have been presented basic information about chickenpox; characteristic of the Vacilla Zoster Virus, epidemiology, signs and symptoms of the disease, paying attention to complications and treatment during illness.The second part contains issues of vaccination, mostly against chickenpox. Emphasising the benefits of vaccination which protects us from many serious diseases we don’t always appreciate its importance. Examples of that phenomenon, which is called 'anti-vaccine' movement', are mentioned in this work.Third part includes results from the performed questionnaire as well as conclusions from research.The purpose of this work is to find out about parents' knowledge about chickenpox, it's complicatons and vaccination.pl
dc.abstract.plOspa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Szerzy się drogą kropelkową, a podatność na zakażenie jest powszechna. Uznawana jest za chorobę niezbyt groźną, a nawet obowiązkową, którą trzeba przechorować. Nie zawsze jednak przebiega w sposób łagodny. Wystepujące w przebiegu ospy wietrznej powikłania mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorych.W pierwszej części przedstawiono podstawowe wiadomości na temat ospy wietrznej : charakterystykę wirusa VZV, epidemiologię i objawy choroby, szczególną uwagę zwracając na powikłania oraz pielęgnację i leczenie choroby.Część druga obejmuje zagadnienia dotyczące szczepień, głównie przeciwko ospie wietrznej. Akcentując dobrodziejstwo szczepień, które chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami, nie zawsze doceniamy ich wagę, czego przykładem są wspomniane w pracy ruchy antyszczepieniowe.Część trzecia zawiera wyniki uzyskane z przeprowadzonej ankiety i wnioski z badań.Celem pracy jest poznanie wiedzy rodziców na temat ospy wietrznej, powikłań i szczepień.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorMotyka, Helena - 131039 pl
dc.contributor.authorLeszczyk, Lidiapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerGaweł, Genowefa - 129458 pl
dc.contributor.reviewerMotyka, Helena - 131039 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T23:07:58Z
dc.date.available2020-07-24T23:07:58Z
dc.date.submitted2014-09-22pl
dc.fieldofstudypielęgniarstwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/194137
dc.subject.enchickenpox, complications, vaccinationpl
dc.subject.plospa wietrzna, powikłania, szczepieniapl
dc.titleWiedza rodziców na temat ospy wietrznej.pl
dc.title.alternativeParents' knowledge of chickenpoxpl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Motyka, Helena - 131039
Leszczyk, Lidia
UJK/WNOZ
Gaweł, Genowefa - 129458
Motyka, Helena - 131039
2020-07-24T23:07:58Z
2020-07-24T23:07:58Z
2014-09-22
pielęgniarstwo
chickenpox, complications, vaccination
ospa wietrzna, powikłania, szczepienia
Wiedza rodziców na temat ospy wietrznej.
Parents' knowledge of chickenpox

Lublin