Konformizm w strukturach organizacyjnych

dc.abstract.enThe purpose of this thesis was to list the relation between conformist attitudes and the workplace. Conformist behavior depending on the organizational structure was analyzed. The study identifies moderators of conformism, individual behavior in a group, and defines leadership and organizational structures. The research was conducted using a questionnaire. The conclusion that can be drawn from the results is as follows: organizational structure influences conformist attitudes because it shapes the relationship in the team and with the supervisor. Conformism usually comes from a strong need to accept the environment.pl
dc.abstract.plCelem badań był wykaz zależności między konformizmem a miejscem pracy. Analizie zostały poddane zachowania konformistyczne w zależności od struktury organizacyjnej.W pracy określono moderatory konformizmu, zachowania jednostki w grupie oraz zdefiniowano przywództwo i struktury organizacyjne. Badania zostały przeprowadzone za pomocą ankiety. Wniosek wypływający w wyników jest następujący: struktura organizacyjna ma wpływ na postawy konformistyczne, ponieważ ona nadaje kształt relacji w zespole orazz przełożonym. Konformizm zazwyczaj wywodzi się z silnej potrzeby akceptacji otoczenia.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.contributor.advisorKuźniarska, Anetapl