dc.abstract.enThis work concentrates on the issue of values seen from a multi-national perspective and on the identification with media protagonists. The aim of the study was an answer to the following questions: " Are there any cultural differences in the value hierarchies of Polish and German students?" and "Is there a connection between the value hierarchy of the participants and the hierarchy of the characters from the sitcom How I Met Your Mother"? This sitcom was chosen because of its great popularity in both countries and because of the main theme of it - relationships. This study used the mixed research plan. The Rokeach Value Survey as well as heuristic interviews were used. All hypotheses were confirmed. The study showed some differences in the value hierarchies of the Polish and German. Moreover, it was proved that there is a connection between the value hierarchies of the students and the hierarchies of the fictional characters. It was found that this connection is a result of a strong identification with the protagonists of the sitcom.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca koncentruje się na dwóch zagadnieniach: problematyce wartości w ujęciu międzynarodowym oraz zjawisku identyfikacji z postaciami serialowymi. Cel pracy stanowiła odpowiedź na pytanie" Czy istnieją różnice kulturowe w systemie wartości młodych Polaków i Niemców"? oraz "Czy istnieje związek między systemem wartości osób badanych a systemem wartości bohaterów serialu telewizyjnego How I Met Your Mother"? Ów serial komediowy został wybrany ze względu na jego dużą popularność w Polsce i Niemczech jak i ze względu na tematykę koncentrującą się wokół relacji międzyludzkich. W badaniu posłużono się metodą mieszanego planu badawczego to znaczy dokonano zarówno ilościowej jak i jakościowej analizy. W badaniu wykorzystano Skalę Wartości Rokeacha oraz wywiady heurystyczne przeprowadzone metodą online. Hipotezy postawione w badaniu uzyskały potwierdzenie. Wykazano istnienie pewnych różnic w hierarchii wartości badanych Polaków i Niemców. Stwierdzono również istnienie zależności między systemem wartości osób badanych, a systemem wartości wybranych postaci serialowych. Udowodniono, że zależność ta jest wynikiem silnej identyfikacji badanych studentów z bohaterami serialu komediowego How I Met Your Mother. W badaniu zidentyfikowano także wskaźniki owej identyfikacji, a były to: podobieństwo badanych do postaci telewizyjnych pod względem charakteru, problemów życiowych, zainteresowań, motywacja do spotkania postaci w prawdziwym życiu oraz odbierany realizm postaci i sytuacji.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.contributor.advisorGrzymała-Moszczyńska, Halina - 128228 pl
dc.contributor.authorOttlik, Patrycjapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerCzyżowska, Dorota - 127679 pl
dc.contributor.reviewerGrzymała-Moszczyńska, Halina - 128228 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T10:02:44Z
dc.date.available2020-07-24T10:02:44Z
dc.date.submitted2012-09-14pl
dc.fieldofstudypsychologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/181978
dc.subject.encross-cultural psychology, values, identification, televisionpl
dc.subject.plpsychologia międzykulturowa, wartości, identyfikacja, telewizjapl
dc.titleŻycie w czasach popkultury. Analiza hierarchii wartości studentów polskich i niemieckich a identyfikacja z postaciami telewizyjnymi.pl
dc.title.alternativeLife in times of pop culture. Polish and German students' value hierarchies and the identification with television characters.pl
Wydział Filozoficzny
Grzymała-Moszczyńska, Halina - 128228
Ottlik, Patrycja
UJK/WF5
Czyżowska, Dorota - 127679
Grzymała-Moszczyńska, Halina - 128228
2020-07-24T10:02:44Z
2020-07-24T10:02:44Z
2012-09-14
psychologia
cross-cultural psychology, values, identification, television
psychologia międzykulturowa, wartości, identyfikacja, telewizja

Kołobrzeg
Lublin