dc.abstract.enThis work deals with the relationship between selected fields of art and the upbringing and development of a young person. We find here three chapters: Chapter 1: Defining the concepts used in the work, Chapter 2: Thesis metodology and Chapter 3: The influence of selected fields of art on education. We will find here not only definitions of selected concepts, such as upbringing, art, human development and socio-cultural animation, but also the influence of individual fields of art on education. The work also presents the metodology. Moreover, the phases of human development, from infancy to early school years have been described in this paper. At the end, you can find the interpretation of research results and final conclusions.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca mówi o związku wybranych dziedzin sztuki z wychowaniem i rozwojem młodego człowieka. Znajdziemy tutaj trzy rozdziały: Rozdział 1: Definiowanie pojęć użytych w pracy, Rozdział 2: Metodologia pracy oraz Rozdział 3: Wpływ wybranych dziedzin sztuki na wychowanie. Odnajdziemy tu nie tylko definicje wybranych pojęć, takich jak wychowanie, sztuka, rozwój człowieka oraz animacja społeczno-kulturowa, lecz także opisano podstawowy wpływ poszczególnych dziedzin sztuki na wychowanie. W pracy przedstawiona została również metodologia. Ponadto, scharakteryzowano fazy rozwoju człowieka, od okresu niemowlęcego do wczesnoszkolnego. Pracę zamyka interpretacja wyników badań, wnioski końcowe oraz zakończenie.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorTorowska, Joanna - 132409 pl
dc.contributor.authorByczek, Anitapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerTorowska, Joanna - 132409 pl
dc.contributor.reviewerGierszewski, Dorota - 127245 pl
dc.date.accessioned2021-06-30T21:58:06Z
dc.date.available2021-06-30T21:58:06Z
dc.date.submitted2021-06-28pl
dc.fieldofstudyanimacja społeczno-kulturowapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/275729
dc.subject.enHuman development, education, art, child, socio-cultural animation, literature, theatre, music, movie, art therapy.pl
dc.subject.plRozwój człowieka, wychowanie, sztuka, dziecko, animacja społeczno-kulturowa, literatura, teatr, muzyka, film, arteterapia.pl
dc.titleZwiązek sztuki z wychowaniem i rozwojem młodego człowieka w kontekście animacji społeczno-kulturowej (od okresu niemowlęcego do okresu wczesnoszkolnego)pl
dc.title.alternativeThe relationship between art and education and the development of a young person in the context of socio-cultural education (from infancy to the early school period)pl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych