"Wizerunek Wojciecha Jaruzelskiego"

dc.abstract.enThe paper discusses the issue concerning the image of a person holding political functions, on the example of Wojciech Jaruzelski. The main aim of this thesis is to answer the persistent question regarding the evaluation of the former general by Polish society. The thesis also includes a hypothesis, the content of which proves that the decision on the declaration of the martial law had a negative impact on the image of the politician. A detailed analysis of the image of the former general in private and political life has also been included. In the following chapters we will come to know the life of Wojciech Jaruzelski including his happy childhood, his career path and the controversies associated with him.pl
dc.abstract.plW pracy omówiono zagadnienie dotyczące wizerunku osoby pełniącej funkcje polityczne, na przykładzie Wojciecha Jaruzelskiego. Głównym celem pracy jest odpowiedzenie na nurtujące pytanie dotyczące oceny byłego generała przez polskie społeczeństwo. Praca zawiera również hipotezę, której treść udowadnia, iż decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego wywarła negatywny wpływ na wizerunek polityka. W pracy znajduje się szczegółowa analiza wizerunku byłego generała w życiu prywatnym jak i politycznym. W kolejnych rozdziałach poznamy życiorys Wojciecha Jaruzelskiego jego szczęśliwe dzieciństwo, ścieżkę kariery zawodowej oraz kontrowersje związane z jego nazwiskiem.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorSzczudlińska-Kanoś, Agnieszka - 200080 pl
dc.contributor.authorGryboś, Karolinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerSzczudlińska-Kanoś, Agnieszka - 200080 pl
dc.contributor.reviewerKołodziejczyk, Joanna - 200602 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T12:44:03Z
dc.date.available2020-07-26T12:44:03Z
dc.date.submitted2015-06-23pl
dc.fieldofstudyzarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimipl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/203245
dc.subject.enimage, politics,societypl
dc.subject.plwizerunek, polityka, społeczeństwopl
dc.title"Wizerunek Wojciecha Jaruzelskiego"pl
dc.title.alternative"The image of Wojciech Jaruzelski"pl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Szczudlińska-Kanoś, Agnieszka - 200080
Gryboś, Karolina
UJK/WZKS
Szczudlińska-Kanoś, Agnieszka - 200080
Kołodziejczyk, Joanna - 200602
2020-07-26T12:44:03Z
2020-07-26T12:44:03Z
2015-06-23
zarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimi
image, politics,society
wizerunek, polityka, społeczeństwo
"Wizerunek Wojciecha Jaruzelskiego"
"The image of Wojciech Jaruzelski"

Gdansk
Buenos Aires