Synteza i badanie modyfikowanych fragmentów histonu H4

dc.abstract.enAim of this work was to synthesize model peptides of amino-terminal fragment of histone H4. This histone is very important DNA-binding protein in eukaryotes. It is of great importance to better understand this interaction. Acetylations of N-terminal fragment of histone H4 changes whole structure of chromatin. Circular dichroism spectroscopy of peptides was performed. As a conclusion, acetylation has no effect on structure of the studied peptides. Moreover, binding of nickel(II) ions by peptides was investigated. Nickel is known to be carcinogenic. Mechanism of nickel carcinogenicity is yet not known, but it was previously discovered that it has influence on histone H4 acetylation. Research performed in this work showed that amino-terminal fragment of histone H4 does not form complexes with nickel 2+ ions in physiological conditions.pl
dc.abstract.plCelem pracy było zsyntetyzowanie i zbadanie peptydowych modeli fragmentu końca aminowego histonu H4. Histon ten jest bardzo ważnym dla komórek białkiem wiążącym DNA, dlatego istotne jest poznanie procesów, którym jest poddawany. Acetylacje N-końcowego fragmentu histonu zmieniają całą strukturę chromatyny. Wykonano pomiary dichroizmu kołowego, z których wynika, że acetylacja nie ma istotnego wpływu na strukturę samego peptydu. Zbadano również peptydy pod kątem wiązania jonów niklu (II), który jest karcynogenny. Mechanizm jego działania nie jest w pełni poznany, ale ma on pewien wpływ na histon H4. Badania wykonane w tej pracy dowiodły, że fragment końca aminowego histonu nie tworzy kompleksów z jonami Ni2+ w warunkach komórkowych.pl
dc.affiliationWydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanejpl
dc.contributor.advisorMościcki, Józef - 100449 pl