Analiza marzeń sennych a inteligencja emocjonalna

dc.abstract.enThe aim of this thesis is to explore the relationship and correlation between dream analysis and emotional intelligence. Dreams have been a fascinating phenomenon for researchers for many years, which has contributed to many theories explaining the functions of dreams. These theories are mainly contrasted with an individual's interpersonal abilities. A questionnaire study showed a weak positive correlation between the level of emotional intelligence and dream analysis, r=0.28. Additionally, in the study, women scored higher on average on the INTE questionnaire than men. Also, effects of dream analysis and other factors on the development of skills and abilities related to emotional intelligence are described.pl
dc.abstract.plCelem niniejszej pracy jest zgłębienie związku oraz zależności między analizą marzeń sennych a inteligencją emocjonalną człowieka. Sny są fascynującym zjawiskiem dla badaczy od wielu lat, co przyczyniło się do powstania wielu teorii wyjaśniających funkcje marzeń sennych. Owe teorie głównie kontrastowane są ze zdolnościami interpersonalnymi jednostki, a w przeprowadzonym badaniu kwestionariuszowym wykazano słabą korelację dodatnią pomiędzy poziomem inteligencji emocjonalnej a analizą marzeń sennych r=0,28. Dodatkowo, w badaniu, kobiety uzyskały przeciętnie wyższe wyniki w badaniu kwestionariuszowym INTE niż mężczyźni. Opisywane są również wpływ analizy marzeń sennych i innych czynników na rozwój umiejętności i zdolności związanych z inteligencją emocjonalną.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorHołda, Małgorzata - 186543 pl
dc.contributor.authorBisztyga, Helenapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerHołda, Małgorzata - 186543 pl
dc.contributor.reviewerChuderski, Adam - 200113 pl
dc.date.accessioned2023-10-02T21:54:04Z
dc.date.available2023-10-02T21:54:04Z
dc.date.submitted2023-10-02pl
dc.fieldofstudykognitywistykapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/320380
dc.subject.enDreams, Emotional intelligence, Sleep, Emotions.pl
dc.subject.plMarzenia senne, Inteligencja emocjonalna, Sen, Emocje.pl
dc.titleAnaliza marzeń sennych a inteligencja emocjonalnapl
dc.title.alternativeDream analysis and emotional intelligencepl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych
Hołda, Małgorzata - 186543
Bisztyga, Helena
UJK/WF5
Hołda, Małgorzata - 186543
Chuderski, Adam - 200113
2023-10-02T21:54:04Z
2023-10-02T21:54:04Z
2023-10-02
kognitywistyka
Dreams, Emotional intelligence, Sleep, Emotions.
Marzenia senne, Inteligencja emocjonalna, Sen, Emocje.
Analiza marzeń sennych a inteligencja emocjonalna
Dream analysis and emotional intelligence

Katowice
Lodz