dc.abstract.enThe main aim of this bachelor work is to analyze the process of project management, with an example of socio – artistic project HERstory, stories kind of unnecessary. The enterprise was done and described with basing on PMI methodology (Project Management Institute). This piece of work includes all steps taken during organizing, running, controling and summarising the HERstory. The most important establishement of this project was to make mass-scale feminine problems and the ways how to fight against them more common in society. It could be done by artistic presentation of real single stories collected in Cracow city area and by comparing them with official statistics.pl
dc.abstract.plCelem pracy jest analiza procesu zarządzania projektem społeczno-kulturalnym na przykładzie HERstory, historie niby niepotrzebne. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone oraz opisane w oparciu o metodykę PMI (Project Management Institute). Praca wyszczególnia wszystkie działania podjęte podczas organizacji, przebiegu oraz ewaluacji HERstory. Głównym założeniem projektu było upowszechnienie kobiecych problemów, występujących w skali masowej poprzez historie pojedynczych osób, uwrażliwienie społeczeństwa, dzięki artystycznym realizacjom wywiadów, zebranych na terenie Krakowa i okolic.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorKędziora, Alicja - 199919 pl
dc.contributor.authorKowalczyk, Mariapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerKędziora, Alicja - 199919 pl
dc.contributor.reviewerKocój, Ewa - 185927 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T21:57:28Z
dc.date.available2020-07-26T21:57:28Z
dc.date.submitted2016-07-04pl
dc.fieldofstudyzarządzanie kulturą i mediamipl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/211628
dc.subject.enCULTURE; THE SOCIO-CULTURAL PROJECT; EXCLUSION; PERFORMANCEpl
dc.subject.plKULTURA; PROJEKT SPOŁECZNO-KULTURALNY; WYKLUCZENIE; PERFORMANCEpl
dc.titleZarządzanie projektem społeczno-kulturalnym na przykładzie "HERstory, historie niby niepotrzebne"pl
dc.title.alternativeSocio-artistic project management based on the example of "HERstory, stories kind of unnecessary"pl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
obszar nauk humanistycznych