Turystyka rowerowa w Krakowie

dc.abstract.enThe main purpose of this thesis is to present detailed information about actual state of bicycle infrastructure in Cracow. Particular attention was paid to the division of road and paths in account of criteria essential for cycling, hotel adaptation to the cyclists service and presentation the structure of cycling on the selected route. An important part of this thesis was dedicated to the bike maps. Author presents his own methodology of editing bike maps. The summary of all the issues raised herein is to analyze opportunities and threats of bicycle tourism. An integral part of this thesis is a bike map, drew up based on information contained in this thesis, presenting adaptation of Cracow space to cycling.pl
dc.abstract.otherCelem pracy jest przedstawienie szczegółowych informacji o stanie infrastruktury rowerowej w Krakowie. Szczególną uwagę zwrócono na podział dróg i ścieżek ze względu na kryteria istotnie z punktu widzenia komunikacji rowerowej, przystosowanie hoteli do obsługi rowerzystów, oraz przedstawienie struktury ruchu rowerowego na wybranej trasie. Poruszono także tematykę map rowerowych i zaprezentowano własną metodykę redakcji takich map. Podsumowaniem całości poruszanych w pracy zagadnień jest analiza szans i zagrożeń dla rozwoju turystyki rowerowej w Krakowie. Integralną częścią pracy jest plan rowerowy opracowany w oparciu o informacje zawarte w pracy, przedstawiający przystosowanie przestrzeni Krakowa dla ruchu rowerowego.pl
dc.affiliationWydział Geografii i Geologiipl
dc.contributor.advisorJackowski, Antonipl