Krótka rozprawa o fetyszyzmie w muzyce.

dc.abstract.enThe objective of this study is “Fetishism in music”. The work consists of three main parts. First chapter presents the general reflections about fetishism. I used the following of this thesis: Karol Marks "Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej", Sigmund Freud "Fetyszyzm", György Lukács "Historia i świadomość klasowa", Slavoj Žižek "Wzniosły obiekt ideologii". The second chapter was based on the philosophy of Adorno. The final chapter presents fetishism in music, specifically examples from literature, history of music, and daily life, where we can perceive them. In-depth analysis let me present appropriate proposals on the objective.pl
dc.abstract.plGłównym tematem pracy jest zjawisko fetyszyzmu w muzyce. Praca składa się z trzech zasadniczych części. W rozdziale pierwszym przedstawiłam ogólne rozważania na temat fetyszyzmu. Wykorzystałam w nim następujące pozycje bibliograficzne: Karol Marks "Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej", Sigmund Freud "Fetyszyzm", György Lukács "Historia i świadomość klasowa", Slavoj Žižek "Wzniosły obiekt ideologii". Celem rozdziału drugiego była próba wyjaśnienia tego zagadnienia w odniesieniu do muzyki. Kluczowymi stały się tu rozważania Theodora W. Adorna, które też zainspirowały mnie do podjęcia i rozwinięcia tematu w ogóle. W ostatnim trzecim rozdziale poruszyłam problem fetyszyzmu w muzyce, a ściślej mówiąc starałam się wskazać konkretne przykłady z literatury, historii muzyki i wydarzeń bieżących, gdzie mamy lub mieliśmy z nim do czynienia. Pogłębiona analiza pozwoliła na wysnucie wniosków, które umieszczone zostały na końcu mojej pracy.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorGraczyk, Piotr - 128163 pl
dc.contributor.authorGawlik, Agnieszkapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerWoźniak, Cezary - 200237 pl
dc.contributor.reviewerGraczyk, Piotr - 128163 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T15:39:13Z
dc.date.available2020-07-24T15:39:13Z
dc.date.submitted2013-06-25pl
dc.fieldofstudyzarządzanie kulturąpl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/187154
dc.subject.enCONSUMER – CONSUMER CULTURE - FETISHISM - MUSICpl
dc.subject.plfetyszyzm – konsument - kultura masowa – muzykapl
dc.titleKrótka rozprawa o fetyszyzmie w muzyce.pl
dc.title.alternativeA short discourse about fetishism in musicpl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Graczyk, Piotr - 128163
Gawlik, Agnieszka
UJK/WZKS
Woźniak, Cezary - 200237
Graczyk, Piotr - 128163
2020-07-24T15:39:13Z
2020-07-24T15:39:13Z
2013-06-25
zarządzanie kulturą
CONSUMER – CONSUMER CULTURE - FETISHISM - MUSIC
fetyszyzm – konsument - kultura masowa – muzyka
Krótka rozprawa o fetyszyzmie w muzyce.
A short discourse about fetishism in music

Kętrzyn
Sanok