dc.abstract.enThis work presents phenomenon of Hasidic dance during the celebration of Jewish holidays, weddings and bar mitzvah. Each of these events has its own distinctive form of choreography.The main dance, which is connected with every kind of celebration, is called freylech, configuration performed on the basis of the cirlce. Circle, as a perfect figure, could be changed into rythmical procession, lines or stars (characteristic for Chabad Lubavitch Hasidim) etc. The first chapter describes Jewish holiday's celebration with various legends, customs and dances. In the following part you can see the traditional forms of choreography preformed on Hasidic weddings and modern rythmical patterns connected with bar mitzvah, commonly called chasidisco. After describing the various forms of dance and demonstrating the meaning of them, next chapter of this work refers to the altered states of human consciousness and terms such as ecstasy, meditation and psychic trance. As attachments there are a few photos and CD with the songs of Hasidic music scene.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca przedstawia zjawisko tańca chasydzkiego podczas obchodów świąt żydowskich, wesela oraz bar micwy. Każde z tych zdarzeń posiada własną, charakterystyczną dla siebie formę choreograficzną. Podstawowym tańcem, zawsze towarzyszącym chasydom podczas uroczystych obchodów jest frejlech, układ wykonywany na bazie kręgu. Koło, figura doskonała, stanowi podstawę do wykonywania wszystkich form rytmicznych. Na jego formie kształtują się korowody, linie, gwiazdy (charakterystyczne dla chasydów z Chabad Lubawicz) itp. Pierwszy rozdział dotyczy celebracji świątecznej, której towarzyszą różne legendy, zwyczaje oraz tańce. W kolejnym można zapoznać się z tradycyjnymi formami choreograficznymi z okazji chasydzkiego wesela oraz nowoczesną rytmiką bar micwy, powszechnie nazywaną chasidisco. Po opisie poszczególnych form tanecznych i wykazaniu ich znaczenia następna część pracy odnosi się do odmiennych stanów świadomości, którym towarzyszą pojęcia takie jak ekstaza, medytacja i trans psychiczny. W formie aneksu do pracy załączonych jest kilka zdjęć oraz płyta z niektórymi utworami chasydzkiej sceny muzycznej.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
dc.contributor.advisorGąsiorowski, Stefan - 128039 pl
dc.contributor.authorDajda-Szerszeń, Ewelinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WH3pl
dc.contributor.reviewerJakimyszyn-Gadocha, Anna - 162114 pl
dc.contributor.reviewerGąsiorowski, Stefan - 128039 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T12:28:41Z
dc.date.available2020-07-24T12:28:41Z
dc.date.submitted2012-10-22pl
dc.fieldofstudyjudaistykapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/184186
dc.subject.endance, Hasidim, holidays, wedding, trancepl
dc.subject.pltaniec, chasydzi, święta, wesele, transpl
dc.titleTaniec chasydzki w tradycji i współcześnie. Forma, znaczenie i czynnik transotwórczy.pl
dc.title.alternativeHasidic dance in tradition and modernly. Form, meaning and trance factor.pl
Wydział Historyczny
Gąsiorowski, Stefan - 128039
Dajda-Szerszeń, Ewelina
UJK/WH3
Jakimyszyn-Gadocha, Anna - 162114
Gąsiorowski, Stefan - 128039
2020-07-24T12:28:41Z
2020-07-24T12:28:41Z
2012-10-22
judaistyka
dance, Hasidim, holidays, wedding, trance
taniec, chasydzi, święta, wesele, trans
Hasidic dance in tradition and modernly. Form, meaning and trance factor.

Katowice
Gdynia