Boom kauczukowy w Brazylii, jego przebieg i konsekwencje

dc.abstract.enIn this thesis dedicated to the period of the rubber boom in Brazil, are analyzed the factors that introduced its creation, both in the context of the history of Brazil and to advancing discoveries in Europe, which contributed to the increase in demand for this material. It is further described development of the boom and the associated economic or social phenomena, such as the situation of people who were collecting rubber, the dispute between Brazil and Bolivia over Acre area or urban development of Manaus and Belem. Finally, there are discussed the consequences which resulted form the development of the rubber industry, the effects alike for the Amazon, Brazil and the world economy. The work also presents Brazilian response to the collapse of prices on the world market and actions taken to find a solution and overcome this problem. The thesis ends with the analysis of trial foundation of rubber plantations in Brazil by Henry Ford and the short-term return of demand for rubber from Brazil during World War II.pl
dc.abstract.plW niniejszej pracy magisterskiej poświęconej okresowi boomu kauczukowego w Brazylii zanalizowano czynniki, które wpłynęły na jego powstanie, zarówno w świetle historii samej Brazylii, jak i wobec postępujących odkryć w Europie, które przyczyniły się do wzrostu popytu na ten surowiec. Dalej opisano rozwój boomu i związane z nim zjawiska ekonomiczne czy społeczne, takie jak sytuacja osób zajmujących się zbiorem kauczuku, spór pomiędzy Brazylia a Boliwią o teren Acre czy rozwój miast Manaus i Belém. Wreszcie omówione zostały konsekwencje wynikające ze zmian, jakie zaszły pod wpływem rozwoju przemysłu kauczukowego, skutki zarówno dla Amazonii, Brazylii oraz światowej gospodarki. Przedstawiona została także reakcja Brazylii na załamanie się cen na światowym rynku oraz działania mające na celu wyjście z sytuacji zagrożenia dla brazylijskiego przemysłu. Pracę kończą analizy próby założenia plantacji kauczuku w Brazylii przez Henry’ego Forda oraz krótkotrwały powrót zapotrzebowania na kauczuk z Brazylii podczas II wojny światowej.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorKrzanowski, Andrzej - 129538 pl
dc.contributor.authorRunowska, Agnieszkapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerBartnik, Anna - 160611 pl
dc.contributor.reviewerKrzanowski, Andrzej - 129538 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T00:51:05Z
dc.date.available2020-07-25T00:51:05Z
dc.date.submitted2014-07-02pl
dc.fieldofstudylatynoamerykanistykapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/195749
dc.subject.enrubber boom, rubber, Brazilpl
dc.subject.plboom kauczukowy, kauczuk, Brazyliapl
dc.titleBoom kauczukowy w Brazylii, jego przebieg i konsekwencjepl
dc.title.alternativeBrazilian rubber boom, its course and consequencespl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Krzanowski, Andrzej - 129538
Runowska, Agnieszka
UJK/WSMP
Bartnik, Anna - 160611
Krzanowski, Andrzej - 129538
2020-07-25T00:51:05Z
2020-07-25T00:51:05Z
2014-07-02
latynoamerykanistyka
rubber boom, rubber, Brazil
boom kauczukowy, kauczuk, Brazylia
Boom kauczukowy w Brazylii, jego przebieg i konsekwencje
Brazilian rubber boom, its course and consequences

Lublin
Czechowice-Dziedzice