Rola ojca w rodzinie ewangelickiej

dc.abstract.enPerception of father’s role was changing over centuries. Beginning with biblical times when father had authority over his family, till XXI century, when new fatherhood which is concentrated on father’s involvement in the life of his children and on emotional aspect is becoming popular. Father’s role depends also on religion. In this thesis I have examined father’s role in evangelical family. This thesis includes information about this creed, especially time and circumstances of the creation. In second part of this thesis I am writing also about evangelical catechism as a teaching Holy Bible, religious songs and prayer Our Father. Fourth chapter in theoretical part is focused on perception of family and father’s role, his functions and influence on different child’s development levels. The thesis shows results of the research, based on my questionnaire, which helped to see different opinions concerning father’s role in evangelical family.pl
dc.abstract.plPostrzeganie roli ojca zmieniało się na przestrzeni wieków. Poczynając od czasów biblijnych, podczas których ojciec sprawował władzę nad swoją rodziną, aż do XXI wieku, w którym to nowe ojcostwo skoncentrowane na zaangażowaniu ojca w życie dziecka oraz na aspekcie emocjonalnym staje się popularne. Jego rola różni się też od przynależności religijnej. W tej pracy rozpatruję rolę ojca w perspektywie wyznania ewangelickiego. Przedstawiłam w niej najważniejsze informacje dotyczące tego wyznania, a konkretnie czas i okoliczności powstania tej religii oraz zasady, na których jest zbudowana. W dalszej części pracy opisuję katechetykę ewangelicką jako nauczanie Słowa Bożego, pieśni religijnych, modlitwy Ojcze Nasz m.in. w domu i jej wpływ na wychowanie. Czwarty rozdział części teoretycznej związany jest z rodziną postrzeganą w różnych wiekach, rolą ojca i jego funkcjami oraz wpływem ojca na różne płaszczyzny rozwoju dziecka. W pracy zostały opisane badania na podstawie kwestionariusza mojego autorstwa, mające na celu poznanie opinii o roli ojca w rodzinie ewangelickiej.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorSigva, Renata - 128072 pl
dc.contributor.authorCholewa, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerSigva, Renata - 128072 pl
dc.contributor.reviewerDąbrowska, Annapl
dc.date.accessioned2020-07-27T06:34:19Z
dc.date.available2020-07-27T06:34:19Z
dc.date.submitted2017-06-28pl
dc.fieldofstudypedagogika społeczno-opiekuńczapl
dc.identifier.apddiploma-114148-195017pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/219546
dc.subject.enfather’s role, fatherhood, family, evangelical creed.pl
dc.subject.plrola ojca, ojcostwo, rodzina, wyznanie ewangelickie.pl
dc.titleRola ojca w rodzinie ewangelickiejpl
dc.title.alternativeFather's role in evangelical family.pl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych
Sigva, Renata - 128072
Cholewa, Anna
UJK/WF5
Sigva, Renata - 128072
Dąbrowska, Anna
2020-07-27T06:34:19Z
2020-07-27T06:34:19Z
2017-06-28
pedagogika społeczno-opiekuńcza
diploma-114148-195017
father’s role, fatherhood, family, evangelical creed.
rola ojca, ojcostwo, rodzina, wyznanie ewangelickie.
Rola ojca w rodzinie ewangelickiej
Father's role in evangelical family.

Opole