Analiza prawna, podatkowa i ekonomiczna umów leasingu.

dc.abstract.enThis paper was written to present and read the lease as an alternative form of financing investment by entrepreneurs. Despite the short history, Leasing Poland became one of the most important financial instruments. It is a strategic point for the Polish economy. In the first part devoted to the genesis and development of leases, presents a historical outline and illustrate the development of the leasingin Poland and in the world. It describes the main issues related to leasing, presented its kinds. The first chapter discusses the benefits that businesses can gain in connection with the leasing transaction, and the potential risk of what may be encountered. In the second chapter civil sheet leases, including judicial decisions concerning the scope of the paying particular attention to their isolation in the midst of other agreements which content is also paid for the use of things. Jobs in the third part is devoted to the regulation of leases primarily on the basis of the tax law, which is inherent in civil law.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca została napisana w celu przedstawienia i zapoznania się z leasingiem jako alternatywna formą finansowania inwestycji przez przedsiębiorców. Mimo krótkiej historii, leasing stal się w Polsce jednym z najbardziej istotnych instrumentów finansowych. Stanowi strategiczny punkt rozwoju polskiej gospodarki. W części pierwszej poświęconej genezie i rozwojowi leasingu , przedstawiono rys historyczny oraz zobrazowano rozwój leasingu w Polsce i na świecie. Omówiono podstawowe kwestie związane z leasingiem , zaprezentowano jego rodzaje. W rozdziale pierwszym omówiono także korzyści jakie przedsiębiorca może zyskać w związku z zawarciem transakcji leasingowej, oraz potencjalne ryzyko z jakim może się zetknąć. W rozdziale drugim dokonano cywilnoprawnej charakterystyki umów leasingu,z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego dotyczącego przedmiotowego zakresu zwracając szczególnie uwagę na ich wyodrębnienie z pośród innych umów których treścią jest również odpłatne korzystanie z rzeczy. Praca w części trzeciej jest poświęcona jest głównie regulacji umów leasingu na gruncie prawa podatkowego, które jest nieodłącznie związane z prawem cywilnym.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorDumas, Anna - 132931 pl
dc.contributor.authorMaśnica, Karolinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerDumas, Anna - 132931 pl
dc.contributor.reviewerNita, Adam - 130971 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T19:49:18Z
dc.date.available2020-07-24T19:49:18Z
dc.date.submitted2013-10-28pl
dc.fieldofstudyadministracjapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/191047
dc.subject.enfinancial leasing, operating leasepl
dc.subject.plleasing, leasing operacyjny, leasing finansowypl
dc.titleAnaliza prawna, podatkowa i ekonomiczna umów leasingu.pl
dc.title.alternativeLegal analysis, tax and economic leases.pl
Wydział Prawa i Administracji
Dumas, Anna - 132931
Maśnica, Karolina
UJK/WPA3
Dumas, Anna - 132931
Nita, Adam - 130971
2020-07-24T19:49:18Z
2020-07-24T19:49:18Z
2013-10-28
administracja
financial leasing, operating lease
leasing, leasing operacyjny, leasing finansowy
Analiza prawna, podatkowa i ekonomiczna umów leasingu.
Legal analysis, tax and economic leases.

Bialystok
Bielsko-Biala