dc.abstract.enThe work is an attempt to analyze the Fuga of Wit Shostak and Cień eunucha of Jaume Cabré, and the primary aim – reflection on the identity of main characters. The author points to various methods of creating the identity of Bartłomiej Chochoł and Miquel Gensan, as well as draws attention to the processuality of this activity. In order to answer the key question – does the process of self-creation, in reference to Chochoł and Gensan, makes their identities coherent, or introduces a dissonance – the author analyses the course of narration. First of all, considers whether in case of Chochoł and Gensan it is possible to talk about identity expressed by means of “traditional” narration, or rather by means of “anti-narration”. Moreover, the author investigates the role played by space in the process of creating identity – both real and the one which remained only in memories.pl
dc.abstract.plPraca jest próbą analizy Fugi Wita Szostaka oraz Cienia eunucha Jaume’go Cabrégo, a podstawowym celem – refleksja nad tożsamością głównych bohaterów. Autorka wskazuje na różne metody kreowania tożsamości Bartłomieja Chochoła oraz Miquela Gensany i zwraca przy tym uwagę na procesualność tej czynności. W celu znalezienia odpowiedzi na kluczowe pytanie – czy proces kreowania „siebie”, w odniesieniu do Chochoła i Gensany, uspójnia ich tożsamości, czy wprowadza dysonans – autorka analizuje przebieg narracji. Przede wszystkim rozważa czy w przypadku Chochoła oraz Gensany można mówić o tożsamości wyrażonej za pomocą „tradycyjnej” narracji, czy raczej poprzez „antynarrację”. Ponadto autorka docieka jaką rolę w procesie kreowania tożsamości odgrywa przestrzeń – zarówno ta rzeczywista, jak i ta, która pozostała tylko we wspomnieniach.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorKozicka, Dorota - 129341 pl
dc.contributor.authorTondera, Agatapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WP4pl
dc.contributor.reviewerKozicka, Dorota - 129341 pl
dc.contributor.reviewerTrzeciak, Katarzynapl
dc.date.accessioned2020-07-27T15:07:26Z
dc.date.available2020-07-27T15:07:26Z
dc.date.submitted2018-06-21pl
dc.fieldofstudykrytyka literackapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/226964
dc.subject.ennarration, anti-narration, identity, home, processualitypl
dc.subject.plnarracja, antynarrcja, tożsamość, dom, procesualnośćpl
dc.titleProces kreowania „siebie” w Fudze Wita Szostaka oraz Cieniu eunucha Jaume’go Cabrégo.pl
dc.title.alternativeThe process of self-creation in the novels: Fuga by Wit Szostak and Cień eunucha by Jaume Cabré.pl
Wydział Polonistyki
obszar nauk humanistycznych
Kozicka, Dorota - 129341
Tondera, Agata
UJK/WP4
Kozicka, Dorota - 129341
Trzeciak, Katarzyna
2020-07-27T15:07:26Z
2020-07-27T15:07:26Z
2018-06-21
krytyka literacka
narration, anti-narration, identity, home, processuality
narracja, antynarrcja, tożsamość, dom, procesualność

Sanok