Aproksymacja funkcji wielomianami

dc.abstract.enThe thesis presents the approximation of functions by polynomials. At the beginning the basic concepts and definitions, such as definition of the element of best approximation, the proximinal set and the Chebyshev set, are introduced. The further chapters present the thoery of approximation of continuous functions, the Kolmogorov’s criterion and definition of the Haar space. The next parts focus on the Weierstrass approximation theorem and the Jackson’s theorem. The Jackson’s theorem has been provided in different versions, depending on the regularity of the approximated function. Finally, in the last chapter the approximation of the smooth functions and the Bernstein theorem are discussed.pl
dc.abstract.plPraca poświęcona jest aproksymacji funkcji wielomianami. Na początku wprowadzone zostały podstawowe oznaczenia i pojęcia, między innymi definicje elementu optymalnego, zbioru proksyminalnego oraz zbioru Czebyszewa. Następnie omówiono aproksymację funkcji ciągłych, przedstawiono kryterium Kołmogorowa a także definicję przestrzeni Haara. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano i udowodniono twierdzenie aproksymacyjne Weierstrassa oraz twierdzenie Jacksona. Twierdzenie Jacksona zaprezentowane zostało w różnych wersjach, w zależności od regularności aproksymowanej funkcji. Ostatni rozdział poświęcony został aproksymacji funkcji gładkich, przytoczone zostało również twierdzenie Bernsteina.pl
dc.affiliationWydział Matematyki i Informatykipl
dc.areaobszar nauk ścisłychpl
dc.contributor.advisorPierzchała, Rafał - 131383 pl
dc.contributor.authorBulenda, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WMI2pl
dc.contributor.reviewerPierzchała, Rafał - 131383 pl
dc.contributor.reviewerValette, Anna - 132495 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T19:00:26Z
dc.date.available2020-07-27T19:00:26Z
dc.date.submitted2018-09-13pl
dc.fieldofstudymatematyka finansowapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/230522
dc.subject.enApproximation of functions, element of best approximation, proximinal set, Chebyshev set, Kolmogorov's criterion, Haar space, Weierstrass approximation theorem, Jackson's theorem, Bernstein theorem, alternation theorem.pl
dc.subject.plAproksymacja funkcji, element optymalny, zbiór proksyminalny, zbiór Czebyszewa, kryterium Kołmogorowa, przestrzeń Haara, twierdzenie aproksymacyjne Weierstrassa, twierdzenie Jacksona, twierdzenie Bernsteina, twierdzenie o alternansie.pl
dc.titleAproksymacja funkcji wielomianamipl
dc.title.alternativeApproximation of functions by polynomialspl
Wydział Matematyki i Informatyki
obszar nauk ścisłych
Pierzchała, Rafał - 131383
Bulenda, Anna
UJK/WMI2
Pierzchała, Rafał - 131383
Valette, Anna - 132495
2020-07-27T19:00:26Z
2020-07-27T19:00:26Z
2018-09-13
matematyka finansowa
Aproksymacja funkcji wielomianami
Approximation of functions by polynomials

Rzeszów
Częstochowa