dc.abstract.enThe aim of this dissertation was to discuss the features of magical realism and women’s fiction in Jeanette Winterson’s novel, Sexing the Cherry. After demonstrating the current state of research on magic realism performed by critics of literature as well as presenting the critical theory concerning Winterson and the text, I offered the analysis and interpretation of the novel being the subject of my research and paper. In my analysis, I focused on the characteristic themes and features of women’s fiction found in the novel, displaying its value in addressing the issue of stereotypical treatment of both gender and reshaping female experience. Then, I discussed the characteristics of magic realism present in Winterson’s novel, including its intertextuality with references to the characters known from traditional fairytales and myths, who in Sexing the Cherry receive an utterly new, modernised and feminised image. Finally, I also aimed at showing the novel’s usefulness in broadening the horizons and transgressing the boundaries - both in the form of social limitations and the ones existing in the literary world.pl
dc.abstract.plCelem niniejszej pracy dyplomowej było omówienie cech realizmu magicznego oraz prozy kobiecej w powieści Jeanette Winterson „Płeć Wiśni”. Po przedstawieniu badań na temat realizmu magicznego w ujęciu krytyków literatury oraz odniesieniu się do materiału krytycznego dotyczącego Winterson i jej tekstu, zaproponowałam analizę i interpretację powieści będącej przedmiotem moich badań i pracy. Analizując powieść, skupiłam się na znajdujących się w niej cechach i wątkach prozy kobiecej, ukazując jej wartość w poruszaniu problemów stereotypowego postrzegania obu płci oraz przekształcaniu doświadczenia kobiet. Nastepnie omówiłam cechy realizmu magicznego widoczne w powieści Winterson, z uwzględnieniem intertekstualności, w tym odniesień do postaci znanych z tradycyjnych bajek oraz mitów, które w „Płci Wiśni” zyskują zupełnie nowe, uwspółcześnione i feministyczne oblicze. Starałam się również ukazać rolę powieści w poszerzaniu horyzontów i przekraczaniu barier, zarówno społecznych, jak i tych istniejących na polu literackim.pl
dc.affiliationWydział Filologicznypl
dc.contributor.advisorPiątek, Beata - 131360 pl
dc.contributor.authorMelon, Olgapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF6pl
dc.contributor.reviewerPrzemecka, Irenapl
dc.contributor.reviewerPiątek, Beata - 131360 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T05:33:10Z
dc.date.available2020-07-25T05:33:10Z
dc.date.submitted2014-10-25pl
dc.fieldofstudyfilologia angielskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/200053
dc.languageengpl
dc.subject.enMagical realism, historiographic metafiction, grotesque, carnivalisation, intertextuality.pl
dc.subject.plRealizm magiczny, metafikcja historiograficzna, groteska, karnawalizacja, intertekstualność.pl
dc.titleReshaping the Female - Magical Realism in Jeanette Winterson's Novel Sexing the Cherry.pl
dc.title.alternativeNowy Kształt Kobiecości - Realizm Magiczny w Powieści Jeanette Winterson "Płeć Wiśni"pl
Wydział Filologiczny
Piątek, Beata - 131360