Polacy na emigracji na Wyspach Brytyjskich

dc.abstract.enPeople have always been migrating and seeking new places for living. Only the general characterstics of migrations changes through the years. Even still in the 20th century the main reasons for people to move to another place were mostly political happenings (for example the World Wars). Now their reasons are mostly economic. Migrations apply much also to Polish people, who often have been migrating abroad. And at the beginning of the 21st century, when Poland became European Union member, the number of migrations of Polish citizens to other EU countries (especially Great Britain and Republic of Ireland) has increased remarkably. This thesis is about issuses of international migrations (which are getting more and more common in the world) and within that - also about on migrations of Poles in 20th and 21st century. I concentrated there on two groups of Polish people living in Great Britain. First of them is a community of descendants of Poles who migrated there during or just after end of the World War II and decided to stay there. The second group I write about is formed by the ‘new EU' migrants, who moved there after 1 May 2004, when Poland joined EU. I wrote about issues of made decisions for moving out, about various strategies of adaptation to new surroundings and also about feeling of national identity - with reference to the first described community.pl
dc.abstract.plLudzie od zawsze wędrowali w poszukiwaniu nowego miejsca do życia, zmianom ulega więc jedynie ogólny charakter zjawiska migracji. Jeszcze w XX wieku najczęstszymi powodami do tych wyjazdów były głównie względy polityczne. Obecnie coraz częściej ekonomiczne. Kwestia migracji w dużym stopniu dotyczy także Polaków, którzy również często podejmowali decyzje o emigracji z kraju. Na dodatek z początkiem XXI wieku, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, miał miejsce znaczny skok liczby wyjazdów polskich obywateli do innych państw członkowskich Unii, przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Irlandii. Niniejsza praca została poświęcona problematyce migracji międzynarodowych, coraz bardziej powszechnych na całym świecie, a w jej ramach zaprezentowano zjawisko migracji Polaków w XX i XXI wieku. Uwaga została skupiona na dwóch społecznościach przez nich tworzonych i temu, jak wygląda ich życie w innym kraju. Pierwszą z tych społeczności tworzą potomkowie osób, które wyjechały do Wielkiej Brytanii w trakcie lub zaraz po II wojnie światowej i już tam pozostały. Drugą grupę stanowią migranci „unijni”, którzy przeprowadzili się na Wyspy po 1 maja 2004 roku. Omówione zostały kwestie związane z podejmowanymi decyzjami o wyjeździe oraz przystosowaniem się do życia w nowym środowisku, a także - w odniesieniu do pierwszej grupy - poczucia tożsamości narodowej gdy żyje się w innym kraju.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.contributor.advisorRomaniszyn, Krystyna - 131682 pl
dc.contributor.authorNowak, Nataliapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerFrysztacki, Krzysztof - 127955 pl
dc.contributor.reviewerRomaniszyn, Krystyna - 131682 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T12:36:13Z
dc.date.available2020-07-24T12:36:13Z
dc.date.submitted2012-10-11pl
dc.fieldofstudysocjologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/184303
dc.subject.enmigrations, international migrations, national identitypl
dc.subject.plmigracje, migracje międzynarodowe, tożsamość narodowapl
dc.titlePolacy na emigracji na Wyspach Brytyjskichpl
dc.title.alternativePolish migrants in the United Kingdompl
Wydział Filozoficzny
Romaniszyn, Krystyna - 131682
Nowak, Natalia
UJK/WF5
Frysztacki, Krzysztof - 127955
Romaniszyn, Krystyna - 131682
2020-07-24T12:36:13Z
2020-07-24T12:36:13Z
2012-10-11
socjologia
migrations, international migrations, national identity
migracje, migracje międzynarodowe, tożsamość narodowa
Polacy na emigracji na Wyspach Brytyjskich
Polish migrants in the United Kingdom