journal article
article
dc.abstract.enThe article is an attempt to draw attention to the issue of kitschiness in the novel Underground River, Underground Birds by Tadeusz Konwicki, released in 1984 in the underground "second circulation". The issue of "playing with kitsch", which had been taken up by the author of A Minor Apocalypse before, concerns the problem of patriotic or national kitsch and is one of the main topics of this text, relatively rarely analyzed by critics. The author shows that the Underground River… not only constitutes a critical approach of the author of Bohin Manor to the literature of his time but also to the very period of decline of Communist Poland with its "kitsch potential", and continues Konwicki’s reflection regarding the problem of Polishness and the Polish national heritage, the beginnings of which can already be noticed in an earlier novel by this author, The Polish Complex.pl
dc.abstract.plArtykuł jest próbą zwrócenia uwagi na kwestię kiczowości w wydanej w 1984 roku w tzw. drugim obiegu powieści Tadeusza Konwickiego Rzeka podziemna, podziemne ptaki. Podejmowane już wcześniej przez autora Małej Apokalipsy zagadnienie "gry z kiczem" dotyczy tu problemu kiczu patriotycznego czy też narodowego i stanowi jeden z głównych tematów tego stosunkowo rzadko analizowanego przez krytykę tekstu. Autorka wykazuje, iż Rzeka podziemna… stanowi nie tylko krytyczne spojrzenie autora Bohini na współczesną mu literaturę, ale także na sam czas schyłku PRL z jego "potencjałem kiczowości" oraz kontynuuje refleksję Konwickiego dotyczącą problemu polskości i polskiej spuścizny narodowej, której początki widać już we wcześniejszej powieści tego autora zatytułowanej Kompleks polski.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.contributor.authorBinczycka-Gacek, Elżbieta - 106292 pl
dc.date.accession2019-11-09pl
dc.date.accessioned2018-04-10T14:16:05Z
dc.date.available2018-04-10T14:16:05Z
dc.date.issued2013pl
dc.date.openaccess0
dc.description.accesstimew momencie opublikowania
dc.description.additionalStreszcz. po pol. i ang.pl
dc.description.number1-2pl
dc.description.physical92-105pl
dc.description.publication0,8pl
dc.description.versionostateczna wersja wydawcy
dc.description.volume10pl
dc.identifier.eissn2353-1991pl
dc.identifier.issn2083-7658pl
dc.identifier.projectROD UJ / Ppl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/53144
dc.identifier.weblinkhttps://depot.ceon.pl/handle/123456789/15892pl
dc.language.containerpolpl
dc.rightsUdzielam licencji. Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 3.0 Polska*
dc.rights.licenceCC-BY-ND
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/legalcode*
dc.share.typeotwarte repozytorium
dc.subject.enTadeusz Konwickipl
dc.subject.plTadeusz Konwickipl
dc.subject.plkiczpl
dc.subject.plstan wojennypl
dc.subject.plPRL*
dc.subtypeArticlepl
dc.title"Ja jestem wampir, cholera. Nadbużański" : Tadeusza Konwickiego gra z kiczem w powieści "Rzeka podziemna, podziemne ptaki"pl
dc.title.alternative"I am a vampire, damn it. Bug River" : Tadeusz Konwicki plays with kitsch in the novel "Underground River, underground birds"pl
dc.title.journalKonteksty Kulturypl
dc.typeJournalArticlepl
Wydział Polonistyki
Binczycka-Gacek, Elżbieta - 106292
dc.date.accessionpl
2019-11-09
2018-04-10T14:16:05Z
2018-04-10T14:16:05Z
dc.date.issuedpl
dc.date.openaccess
dc.description.accesstime
w momencie opublikowania
dc.description.additionalpl
Streszcz. po pol. i ang.
dc.description.numberpl
dc.description.physicalpl