Formuła 1 jako globalna hybryda

dc.abstract.enThe purpose of the present M.A. thesis was to explain the global phenomenon of one of the most popular sports disciplines, which is Formula 1, from its inception in the 1950s until 2020. The text highlights the most important changes in the functioning of sport over the years and introduced marketing strategies and promotional activities that have led to a significant transformation of the key elements of the brand.The main issue of this paper was presented in the context of the existence of a global hybrid created from various environments and communities functioning as a coherent whole, having a common culture and specific behaviors dedicated to the enthusiasts of this prestigious sport.The thesis was written on the basis of scientific and journalistic literature, as well as my own thoughts and experiences.pl
dc.abstract.plCelem niniejszej pracy było wyjaśnienie globalnego fenomenu jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jaką jest Formuła 1, od momentu jej powstania w latach 50-tych XX wieku, aż do roku 2020. W tekście wyodrębnione zostały najważniejsze zmiany w zakresie funkcjonowania sportu na przestrzeni lat oraz wprowadzone strategie marketingowe i działania promocyjne, które doprowadziły do znacznej transformacji kluczowych elementów marki.Problematyka owego tekstu została ujęta w kontekście istnienia globalnej hybrydy stworzonej z różnych środowisk i społeczności funkcjonujących jako spójna całość posiadająca wspólną kulturę i określone zachowania tożsame dla entuzjastów tego prestiżowego sportu. Poszczególne rozdziały podkreślają wpływ i znaczenie zgromadzonego przez 70 lat dziedzictwa Formuły 1 na jej obecny wizerunek. Praca została napisana w oparciu o literaturę naukową, publicystyczną, a także własne przemyślenia i doświadczenia.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorPaleczny, Tadeusz - 131244 pl
dc.contributor.authorMazurek, Ewelinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerPaleczny, Tadeusz - 131244 pl
dc.contributor.reviewerKościółek, Jakubpl
dc.date.accessioned2020-10-21T19:52:31Z
dc.date.available2020-10-21T19:52:31Z
dc.date.submitted2020-10-15pl
dc.fieldofstudyrelacje międzykulturowepl
dc.identifier.apddiploma-145943-219252pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/250772
dc.subject.enHybrid, sport, globalization, marketing, hybrid identity, culture, business, transculturality, diversity, motorsport.pl
dc.subject.plHybryda, sport, globalizacja, marketing, tożsamość hybrydowa, kultura, biznes, transkulturowość, odrębność, motorsport.pl
dc.titleFormuła 1 jako globalna hybrydapl
dc.title.alternativeFormula 1 as a global hybridpl