Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy

dc.abstract.enThe purpose of this study is to analyze the social inequalities and its impact to the economic growth. In the first part of the thesis there is going to be presented characteristics of inequality, with social, economic, cultural and political inequalities detailed. In addition there will be presented the motives of maintaining and combating social inequalities. The second chapter presents definition and general characteristics of economic growth together with measures of growth. In the next part neo-classical and endogenous growth theory is explained. In the third chapter there is presented research analysis using global and local data about measures of inequality, economic growth and the indicators that will allow to understand the relationship between inequalities and growth in the economy. Inequalities in society significantly affect the situation in the economy and distribution of income. Lack of equal opportunities and different situation of people government does not achieve such revenues that might have occurred in the absence of inequality.pl
dc.abstract.plCelem pracy jest analiza nierówności społecznych oraz ich wpływu na wzrost gospodarczy. W pierwszej części pracy zostanie przedstawiona charakterystyka nierówności z wyróżnieniem nierówności społecznych, ekonomicznych, kulturalnych oraz politycznych. Ponadto przedstawione zostaną motywy utrzymywania a także zwalczania nierówności społecznych. W drugim rozdziale przedstawiona zostanie definicja a także ogólna charakterystyka wzrostu gospodarczego wraz z miernikami wzrostu. W kolejnej części przedstawione zostaną neoklasyczne oraz endogeniczne modele wzrostu gospodarczego. W trzecim rozdziale zostanie przedstawiona analiza badań z wykorzystaniem globalnych oraz lokalnych danych dotyczących miar nierówności, wzrostu gospodarczego oraz poszczególnych wskaźników, które pozwolą lepiej zrozumieć powiązania między nierównościami a wzrostem w gospodarce. Nierówności w społeczeństwie znacząco oddziałują na sytuację jaka ma miejsce w gospodarce oraz rozkład dochodów w społeczeństwie. Przez brak równości szans oraz odmienną sytuację jednostek państwo nie osiąga takich dochodów jakie mogłyby mieć miejsce przy braku nierówności.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorZachorowska-Mazurkiewicz, Anna - 132823 pl
dc.contributor.authorNiedziółka, Damianpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerZachorowska-Mazurkiewicz, Anna - 132823 pl
dc.contributor.reviewerOkoń-Horodyńska, Ewa - 131148 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T00:43:59Z
dc.date.available2020-07-27T00:43:59Z
dc.date.submitted2016-07-07pl
dc.fieldofstudyrachunkowość i zarządzanie finansamipl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/214218
dc.subject.enSocial Inequality, Economic growth, Development, Measures,pl
dc.subject.plnierówności społeczne, Wzrost gospodarczy, Rozwój, Mierniki,pl
dc.titleNierówności społeczne a wzrost gospodarczypl
dc.title.alternativeSocial Inequality and Economic Growthpl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej