"Lyriske stykker" Edvarda Griega

dc.abstract.enThe subject of this thesis is the piano work of the Norwegian composer Edvard Grieg who composed music in the course of second half of the nineteenth century. The first chapter presents the musical development of this Norwegian connected with the piano: his first lessons and education in Leipzig and the review of all of his solo compositions for this instrument. The second chapter contains an analysis of selected piano miniatures entitled „Lyriske stykker". Their analysis aims to bring closer the composer's musical language, showing its characteristic features and changes in the scope of form and structure as well as in the texture and harmony.pl
dc.abstract.plPrzedmiotem niniejszej pracy jest twórczość fortepianowa norweskiego kompozytora Edvarda Griega, tworzącego w drugiej połowie XIX wieku. W pierwszym rozdziale przybliżony został rozwój muzyczny Norwega, związany z fortepianem: pierwsze lekcje, edukacja w Lipsku oraz dokonany jest przegląd wszystkich jego solowych kompozycji przeznaczonych na ten instrument. Drugi rozdział zawiera analizę wybranych przeze mnie zeszytów miniatur fortepianowych, zatytułowanych „Lyriske stykker". Ich analiza ma na celu przybliżenie języka muzycznego kompozytora, wskazanie jego charakterystycznych cech, zmian w zakresie formy i struktury oraz faktury i harmoniki.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
Edvard Grieg, Lyric pieces, piano miniatures
Edvard Grieg, Utwory liryczne, miniatury fortepianowe
"Lyriske stykker" Edvarda Griega
Edvard Grieg's "Lyric pieces"

Paris
Zeist