Legendarni seryjni mordercy w kinie polskim

dc.abstract.enTwo years ago it looked like none of Polish directors is interested in gloomy stories about legendary serial killers spreading fear in Poland during 60. and 70. It has changed with premieres of “The Red Spider” (2015) by Marcin Koszałka and “I’m a Killer” (2016) by Maciej Pieprzyca. In 2017 the group of films about legendary serial killers will join “Ach śpij kochanie” by Krzysztof Lang. In my master thesis I have decided to analyze Polish fiction and documentary, and chosen foreign, films inspired by true stories of renowned serial killers. I compared ways of presenting murderers and directors’ attitude towards the historical truth.pl
dc.abstract.plJeszcze dwa lata temu zdawało się, że polskich reżyserów nie interesują mroczne historie seryjnych morderców siejących strach na ulicach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 60. i 70. Sytuacja ta uległa zmianie wraz z pojawieniem się w polskich kinach „Czerwonego Pająka” (2015) Marcina Koszałki i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy. W 2017 roku do powyższych dołączy film fabularny Krzysztofa Langa pt. „Ach śpij kochanie”. W swojej pracy magisterskiej postanowiłam poddać analizie polskie filmy fabularne i dokumentalne oraz wybrane filmy zagraniczne inspirowane prawdziwymi historiami legendarnych seryjnych morderców. Porównałam filmowe sposoby przedstawienia zabójców oraz stosunek reżyserów do historycznej prawdy.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorStach, Grażyna - 132036 pl
dc.contributor.authorRusinek, Barbarapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerStach, Grażyna - 132036 pl
dc.contributor.reviewerKolasińska-Pasterczyk, Iwona - 129001 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T12:15:46Z
dc.date.available2020-07-27T12:15:46Z
dc.date.submitted2017-10-27pl
dc.fieldofstudyfilmoznawstwo i wiedza o nowych mediachpl
dc.identifier.apddiploma-119704-113334pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/224683
dc.subject.enserial killers, Polish ciemna, Marcin Koszałka, Maciej Pieprzyca, crime, psychological thriller, film based on a true history, “The Red Spider”, “I’m a Killer”, “The Lust Killer”pl
dc.subject.plseryjni mordercy, kino polskie, Marcin Koszałka, Maciej Pieprzyca, kryminał, thriller psychologiczny, film oparty na prawdziwej historii, „Czerwony Pająk”, „Jestem mordercą”, „Zabójca z lubieżności”, „Jestem mordercą…”pl
dc.titleLegendarni seryjni mordercy w kinie polskimpl
dc.title.alternativeLegendary serial killers in Polish cinemapl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
obszar nauk humanistycznych
Stach, Grażyna - 132036
Rusinek, Barbara
UJK/WZKS
Stach, Grażyna - 132036
Kolasińska-Pasterczyk, Iwona - 129001
2020-07-27T12:15:46Z
2020-07-27T12:15:46Z
2017-10-27
filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach
diploma-119704-113334
Legendarni seryjni mordercy w kinie polskim
Legendary serial killers in Polish cinema

Katowice
Gdansk