Niepłodność a metody wspomaganego rozrodu (ART)

dc.abstract.enThe purpose of all living organisms is to transfer their gene pool to their offspring. However, we come across fertility problems caused by multiple reasons. Infertility is a specific disease often involving not one but both partners trying to conceive. In this dissertation, the reasons for uncertainty and research which enable diagnostic methods are described. Recently developed techniques look promising with regard to the successful outcome of reproduction. In the following text, there are described methods which are well known and also methods assisting with reproduction such as artificial insemination, in vitro fertilization and embryo transfer. The methods of preconception and preimplantation diagnosis allow to detect disease and developmental defects in early embryonic stages.pl
dc.abstract.plCelem wszystkich organizmów żywych jest przekazanie swojej puli genów organizmom potomnym. Jednak coraz częściej spotykamy się z różnego pochodzenia niepłodnością. Jest to specyficzna choroba obejmującą często nie jedną, a obie osoby starające się o potomka. W pracy opisano źródła pochodzenia niepłodności oraz sposoby badań umożliwiających jej zdiagnozowanie. Dzięki rozwiniętym w ostatnich czasach technikach wspomaganego rozrodu niepłodność można leczyć na szereg sposobów, z obiecującym powodzeniem. W poniższym tekście opisane zostały, oprócz powszechnie znanych i stosowanych sposobów wspomagania rozrodu (takich jak inseminacja czy zapłodnienie poza organizmem), także metody diagnostyki prekoncepcyjnej i preimplantacyjnej pozwalające na wykrywanie chorób i wad rozwojowych we wczesnym stadium zarodkowym.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl
dc.contributor.advisorSłomczyńska, Maria - 131930 pl
dc.contributor.authorSiudem, Ewapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerSłomczyńska, Maria - 131930 pl
dc.contributor.reviewerKnapczyk-Stwora, Katarzyna - 114404 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T13:46:02Z
dc.date.available2020-07-27T13:46:02Z
dc.date.submitted2018-09-26pl
dc.fieldofstudybiologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/225707
dc.subject.eninfertility, assisted reproduction, infertility diagnosis.pl
dc.subject.plniepłodność, rozród wspomagany, diagnostyka niepłodnościpl
dc.titleNiepłodność a metody wspomaganego rozrodu (ART)pl
dc.title.alternativeInfertility and methods of assisted reproduction (ART)pl
Wydział Biologii
obszar nauk przyrodniczych
Słomczyńska, Maria - 131930
Siudem, Ewa
UJK/WBNOZ
Słomczyńska, Maria - 131930
Knapczyk-Stwora, Katarzyna - 114404
2020-07-27T13:46:02Z
2020-07-27T13:46:02Z
2018-09-26
biologia
infertility, assisted reproduction, infertility diagnosis.
niepłodność, rozród wspomagany, diagnostyka niepłodności
Niepłodność a metody wspomaganego rozrodu (ART)
Infertility and methods of assisted reproduction (ART)

Zawiercie