dc.abstract.enYōkai have always been present in Japan – very often as a mysterious shape in a shadow or as suspicious voice. Usually they are called monsters or supernatural creatures. However, they are much more. This thesis is about them: about their presence in Japan, understanding of the term and their role in the past and present. Moreover, this thesis concerns existence of two worlds: the world of human beings and the world of yōkai, and how they influence each other.pl
dc.abstract.plYōkai były obecne w Japonii od zawsze – często skrywały się w cieniu pod postacią tajemniczej sylwetki czy też podejrzanego szmeru. Najczęściej określa się je mianem potworów czy też istot nadprzyrodzonych. Niniejsza praca omawia problematykę związaną z yōkai. Jest ona przekrojem przejawów ich obecności na Wyspach Japońskich – na podstawie przytoczonych przykładów przedstawia rozumienie tego terminu i rolę jaką yōkai pełniły w przeszłości a jaką pełnią obecnie. Omówiona zostaje problematyka istnienia dwóch światów: świata ludzi i świata yōkai oraz ich wzajemnego przenikania się.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorDybała, Pawełpl
dc.contributor.authorBraun, Mariapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerDybała, Pawełpl
dc.contributor.reviewerKamińska, Ewa - 128610 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T10:21:54Z
dc.date.available2020-07-27T10:21:54Z
dc.date.submitted2017-10-25pl
dc.fieldofstudystudia dalekowschodniepl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/222969
dc.subject.enyōkai, folklore, Japanpl
dc.subject.plyōkai, folklor, Japoniapl
dc.titleNa granicy dwóch światów - obecność yōkai w rzeczywistości japońskiej na przestrzeni wieków.pl
dc.title.alternativeOn the edge of two worlds - the presence of yōkai in japanese reality through the ages.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
obszar nauk humanistycznych