journal article
article
cris.lastimport.wos2024-04-09T20:15:22Z
dc.abstract.enThe study involved the regulation of the tour operators market. The issue was presented with the example of the principles of the functioning of the Polish tour operators market. The background to these considerations are the rules of the functioning of this market in the European Union. Tour operator's market regulation in the EU is undergoing a major transformation. EU Member States are implementing new regulations under the new EU directive on the tour operators market into tourism law. The aim of the study is to present changes in the regulation of the tour operators market together with an attempt to assess the consequences of these changes for the model of the functioning of this market. The following sections discuss: the concept and scope of the tour operator market, the scope of the regulation of the analyzed market in Poland and the trends of changes in the regulation of the tour operators market as a result of the changes introduced by the new EU directive.pl
dc.abstract.plPrzedmiotem badań są kwestie regulacji rynku touroperatorskiego. Problematyka została zaprezentowana głównie na przykładzie zasad funkcjonowania polskiego rynku touroperatorskiego. Tłem podjętych rozważań są reguły funkcjonowania tego rynku w Unii Europejskiej. Regulacje rynku touroperatorskiego w UE przechodzą istotne przeobrażenia. Kraje członkowskie UE implementują do prawa turystycznego nowe regulacje, wynikające z nowej dyrektywy UE dotyczącej rynku touroperatorskiego. Celem opracowania jest prezentacja zmian w regulacji rynku touroperatorskiego wraz z próbą oceny konsekwencji tych zmian dla modelu funkcjonowaniu tego rynku. W kolejnych częściach artykułu omówiono: pojęcie i zakres funkcjonowania rynku touroperatorskiego, zakres regulacji analizowanego rynku w Polsce oraz kierunki zmian w regulacji rynku touroperatorskiego pod wpływem zmian wprowadzonych nową dyrektywą UE.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej : Instytut Przedsiębiorczościpl
dc.contributor.authorPanasiuk, Aleksander - 396547 pl
dc.subject.plregulacjapl
dc.subject.plrynek touropearotrskipl
dc.subtypeArticlepl
dc.titleKierunki zmian regulacji rynku touroperatorskiego (w Polsce i Unii Europejskiej)pl
dc.title.alternativeDirections for a change in tour operators market regulation (in Poland and in the European Union)pl
dc.title.journalStudia Oeconomica Posnaniensiapl
dc.typeJournalArticlepl