journal article
article
dc.abstract.enThe idea of the creation of the European nation appeared in various currents of political thought. It was promoted, among others, by José Ortega y Gasset, Richard Coudenhove-Kalergi, Jean-François Thiriart and Oswald Mosley. In connection with the process of European integration, this concept began to experience renaissance, appeared in various forms, such as Habermas’ idea of European citizenship. What are the prospects for its implementation in Europe these days, which has experienced an economic crisis, where the antagonisms between the South and the North have been getting stronger for some time and where Brexit happened? These and other issues are addressed in this article.pl
dc.abstract.plIdea stworzenia/powstania narodu europejskiego pojawia się w różnych nurtach myśli politycznej już od dziesięcioleci. Głosił ją José Ortega y Gasset, Richard Coudenhove-Kalergi, Jean-François Thiriart czy Oswald Mosley. W związku z procesem postępującej integracji europejskiej koncepcja ta zaczęła w naszym stuleciu przeżywać swoisty renesans, pojawiała się w rozmaitych formach, jak chociażby idea obywatelstwa europejskiego Jürgena Habermasa. Jak dziś rysują się perspektywy jej realizacji - w Europie, która doświadczyła kryzysu gospodarczego, w której antagonizmy pomiędzy Południem i Północą dają od jakiegoś czasu coraz mocniej o sobie znać, w której wreszcie doszło do Brexitu? Te i inne kwestie poruszone zostały w niniejszym artykule.pl
dc.affiliationWydział Filozoficzny : Instytut Religioznawstwapl
dc.subject.otherkryzys finansowypl
dc.subject.othereuropl
dc.subtypeArticlepl
dc.titleNaród europejski : nieunikniona konsekwencja, realny projekt polityczny czy utopia?pl
dc.title.alternativeEuropean nation : unavoidable consequence, realistic project or utopia?pl
dc.title.journalZeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologiipl
euro
dc.subtypepl
Article
European nation : unavoidable consequence, realistic project or utopia?
dc.title.journalpl
Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii