Problemy opiekuńczo-pielęgnacyjne u kobiet ciężarnych z otyłością.

dc.abstract.enThe aim of the work is to depict the problem of obesity among pregnant women as well as the outcomes coming out of this particular issue. Methodology and materials: Fifty obese women took part in the research. They voluntarily filled in the questionnaire created for the purpose of this work. Outcomes: Among the subjects, 30 said that their BMI was between 30,0 and 34,9, which points at first degree obesity. The most common issues connected with obesity are high blood pressure, diabetes, thyroid ailments and venous thromboembolism. Most of subject suffer from spinal aches and pains, constipation and lower limbs swelling. Conclusion: The research has proven, that obesity fosters issues with pregnancy itself, labour and confinement.pl
dc.abstract.plCelem niniejszej pracy jest ukazanie skali problemu otyłości wśród kobiet ciężarnych oraz przedstawienie konsekwencji zdrowotnych, wynikających z tego stanu.Metoda i materiał: Badaniami objęto 50 kobiet ciężarnych z nadmierną masą ciała, które dobrowolnie uzupełniły kwestionariusz ankiety, sporządzony w celu przeprowadzenia badań do niniejszej pracy. Wyniki: Wśród badanych u 30 ciężarnych stwierdza się BMI w przedziale 30,0- 34, 9 kg/m², co wskazuje na otyłość pierwszego stopnia. Najczęstszymi chorobami w tej grupie są nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy oraz żylna choroba zakrzepowo- zatorowa. Zdecydowana większość respondentek odczuwa bóle kręgosłupa, zaparcia i obrzęki kończyn dolnych.Wnioski: Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że nadmierna masa ciała sprzyja występowaniu powikłań ciąży, porodu i połogu.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorHuras, Hubert - 129736 pl
dc.contributor.authorMaciejak, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerLeja-Szpak, Anna - 130634 pl
dc.contributor.reviewerHuras, Hubert - 129736 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T01:04:29Z
dc.date.available2020-07-25T01:04:29Z
dc.date.submitted2014-07-08pl
dc.fieldofstudypołożnictwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/195960
dc.subject.enobesity, pregnancy, consequences, complications, self-evaluationpl
dc.subject.plotyłość, ciąża, konsekwencje, powikłania, samoocena.pl
dc.titleProblemy opiekuńczo-pielęgnacyjne u kobiet ciężarnych z otyłością.pl
dc.title.alternativeCustodial-Care Issues of Obese Pregnant Women.pl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Huras, Hubert - 129736
Maciejak, Anna
UJK/WNOZ
Leja-Szpak, Anna - 130634
Huras, Hubert - 129736
2020-07-25T01:04:29Z
2020-07-25T01:04:29Z
2014-07-08
położnictwo
obesity, pregnancy, consequences, complications, self-evaluation
otyłość, ciąża, konsekwencje, powikłania, samoocena.
Problemy opiekuńczo-pielęgnacyjne u kobiet ciężarnych z otyłością.
Custodial-Care Issues of Obese Pregnant Women.

Lodz
Lublin