Kreowanie medialnego wizerunku Janusza Palikota

dc.abstract.enPaper examines the role that media play in shaping the public image of Janusz Palikot. The author analyzed the weekly opinion magazines, such as „Newsweeek”, „Polityka”, „Wprost” issued in 2011 and 2012. The first chapter defines the notion of 'public relations', especially in the context of politics and political related issues, as well as the key concepts of political marketing. In addition to that, the relations between the politics and the media and their impact on the image creation were presented and analyzed. The paper aimed to present also the semantic demarcation on the ideas of 'propaganda' and 'public relations'. Further on, the author examines the notion of 'populism', taking into account the difference between 'democracy' and 'populism' itself. Through the conducted research, it has been shown that politican image creation is situated between the fields of politics and public relations. The second chapter presents Janusz Palikot's biography. The author describes his characteristics as a politician and introduces his political party and its ideological background. The chapter is illustrated with various Janusz Palikot's photographies, related to his professional and private life. The third chapter is a summary of Janusz Palikot's activities as a leader of the political party. The author analyzed various public opinion research centres reports on topics such as: level of trust given to the politicans by the society or the politicians public image. The fourth chapter presentes the results of an emipirical research conducted by the author, using the quantitative method of analyses of the opinion magazines content (magazines mentioned above), according to the optimized script with the thematic key categories.pl
dc.abstract.plPraca bada jaką rolą pełnią media w kreowaniu medialnego wizerunku Janusza Palikota. Autorka poddała analizie tygodniki opiniotwórcze „Newsweek”, „Polityka”, „Wprost” za rok 2011 i 2012. Pierwszy rozdział poświęcony został próbie wyjaśnienia, czym jest public reltions – z wyróżnieniem czym jest public relations w polityce. Autorka rozpatrzyła kluczowe założenia marketingu politycznego. Ponadto, poddano analizie powiązanie mediów i polityki w kreowaniu wizerunku. Pokazano, że propaganda nie ma nic wspólnego z public relations. Autorka przybliżyła czym jest populizm, z uwzględnieniem różnic między demokracją a populizmem. Wykazano, że kreowanie wizerunku polityka lokalizuje się na granicy polityki oraz public relations.W drugim rozdziale znajdziemy biogram Janusza Palikota. Autorka opisała sylwetkę polityka oraz ugrupowanie w parlamencie. Temu rozdziałowi towarzyszą zdjęcia, prezentujące Janusza Palikota w różnych sytuacjach, w towarzystwie, zarówno osób ze środowiska politycznego, jak i życia prywatnego.W trzecim rozdziale poznajemy Janusza Palikota jako lidera partii politycznej. Autorka dokonała analizy poszczególnych raportów z badań opinii publicznej dotyczących zaufania respondentów do działaczy polskiej sceny politycznej w wybranych okresach.W czwartym rozdziale autorka dokonała charakterystyki ilościowej materiału zbadanego w tygodnikach „Newsweek”, ‘Polityka”, „Wprost”. Przed podjęciem badania został sporządzony klucz kategoryzacyjny, na podstawie którego autorka pracy przeprowadziła analizę.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl